černý debut Všichni moji blízcí. Nakrúca ho v česko-slovensko-poľskej koprodukcii podľa scenára Jiřího Hubača, opierajúceho sa o autentické udalosti z obdobia druhej svetovej vojny - transport asi 700 prevažne židovských detí z ohrozených oblastí Československa, ktorý na sklonku 30. rokov skutočne zorganizoval britský burzový maklér Nicholas Winton. Dodnes žijúci deväťdesiatnik bol po vojne ocenený anglickou kráľovnou a nedávno vyznamenaný čestným občianstvom Prahy. Českú metropolu má opäť navštíviť na budúci týždeň, v stredu 28. októbra, keď mu prezident Václav Havel pri príležitosti štátneho sviatku ČR udelí druhé najvyššie štátne vyznamenanie. Práve za obdivuhodný čin, ktorý až do roku 1988 tajil pred verejnosťou a dokonca aj pred vlastnou manželkou. Celý svet sa o záchrane tzv. Wintonových detí, medzi ktorými sú významné osobnosti ako slávny filmový režisér Karel Reisz, kanadský reportér a komentátor Joe Schlesinger zo CBC, lordi hornej britskej snemovne či najznámejší konštruktér letísk na vode, dozvedel až pred pár rokmi z trojdielnej relácie televízie BBC. Ako mladého úradníka, ktorý vnímal nebezpečenstvo fašizmu oveľa skôr než jeho budúce obete, stvárňuje Wintona nádejný britský herec Rupert Graves (35). Nositeľ ceny za najlepší herecký výkon, udelenej za film Intímne vzťahy (1996) na festivale v Montreale, je divákom známy predovšetkým z drámy Posadnutosť, ktorú nakrútil režisér Loius Malle a v ktorej si Graves zahral po boku Jeremyho Ironsa a Juliette Binocheovej. Práve touto úlohou presvedčil tvorcov filmu Všichni moji blízcí. "Dlho som sa rozprával s režisérom Mináčom, ktorý mi pripravil mnohé dokumenty na danú tému a videokazetu, podľa ktorej som sa naučil, ako sa kedysi pohybovala a správala moja postava. Pochopiteľne, že toto dejinné obdobie som sledoval v knižkách a čítal som výpovede detí, ktoré pán Winton zachránil. Zaujalo ma a najviac prekvapilo, že o svojej činnosti nikomu nič neprezradil. Viete, v dnešnom Anglicku možno pozorovať istú formu všeobecnej nedôvery voči ľuďom, ktorí vykonali dobrú vec. Winton však patril ku generácii, keď ešte na ľudí platilo, že niekto koná dobro. Vo filme je replika, ktorou odpovedá na otázku, prečo to vlastne robí. ‘Pretože je to potrebné.‘ V tejto jedinej vete je povedané všetko," uviedol Rupert Graves pre SME. Z Prahy odlieta zajtra, v najbližších dňoch ho čaká účinkovanie na Broadwayi.
Filmový projekt už vstúpil do svojej druhej polovice - streda bola presne 25. dňom z 50 dní nakrúcania. Scény transportu detí, ktorými ožila pražská stanica, mali pôvodne vzniknúť už koncom septembra. Časový posun zapríčinilo obsadzovanie roly Wintona. "Ešte ťažšia ako organizácia samotná bola reorganizácia prác. Zábery s Gravesom mohli byť do plánu nasadené až podľa možností jeho pobytu. Pricestoval minulú sobotu, hneď v noci absolvoval kostýmové a maskérske skúšky a na druhý deň už nakrúcal. Bolo to preňho náročné, ale je veľmi disciplinovaný. A jeho požiadavky nie sú také veľké, aby nás položili. Má honorár ako jeden z lepších českých hercov," hovorí výkonný producent Ivan Filus. V hre bolo okrem Gravesa viacero ďalších typov vrátane populárneho herca Tima Rotha. Nikto z nich však nebol ochotný prísť na dve etapy, ako spočiatku filmári uvažovali.
Rekonštrukcia pohnutých udalostí musela byť dokonalá do najmenšieho detailu. Prítomnosť rušňa Mikado z roku 1936 (jediného na území bývalého Československa) a osobných vagónov z múzea starých vlakov si spolu s prenájmom celého prvého nástupišťa vyžiadali náklady do milióna Kč. Štvrťtisícka komparzu počas obedňajšej prestávky vo vstupnej hale poskytovala ojedinelý pohľad: asi 90 detí v bundách na letných historických kostýmoch a s ošarpanými kufríkmi pri rukách obklopovali desiatky lúčiacich sa filmových rodičov i uniformovaných gestapákov. "Dostali sme sa do fázy, keď je už príbeh zdramatizovaný okolnosťami. Skončila sa etapa, povedzme, žánrovej farby, v ktorej sa predstavovali príslušníci ústrednej židovskej rodiny," povedal herec Josef Abrhám. Stvárňuje lekára Jakuba Silbersteina, otca malého Davida, ktorý sa z rodiny vďaka transportu zachráni pred fašistickým besnením ako jediný. "Všetci držia pokope ako jeden tím a vždy sa prihodí niečo zaujímavé. Ľudia sú tu veľmi milí - tak herci, ako aj z druhej strany za kamerou," pochvaľuje si Braňo Holiček, predstaviteľ Davida, ktorý má za sebou naštudovanie titulnej úlohy v košickom muzikáli Oliver Twist i debutový album pesničiek. Pred objektívmi Doda Šimončiča ďalej vystupujú Libuše Šafránková, Jiří Bartoška (spolu s Rudolfom Biermannom aj producent filmu), Jiří Lábus, Ondřej Vetchý, Tereza Brodská, Marián Labuda, Ladislav Chudík či Květa Fialová. Štáb ešte čaká nakrúcanie na námestí v Třeboni, svadobná scéna v synagóge a návrat do prenajatej vily v Hýskove pri Beroune, kde sa všetko 2. septembra začalo. Po tamojšom absolvovaní jesenných a zimných záberov (pravdepodobne s umelým snehom) by sa malo nakrúcanie sfinalizovať koncom novembra. Reportáž z nakrúcania na Wilsonovej stanici nájdete v denníku SME v najbližších dňoch.
DALIBOR HLADÍK