BRATISLAVA (SITA) - Jednou z priorít novej vlády bude smerovanie k vyrovnanému štátnemu rozpočtu. Podľa novovymenovaného podpredsedu vlády SR pre ekonomiku Ivana Mikloša vzhľadom na obrovský naakumulovaný deficit však bude v prvom rade dôležité zmeniť tendenciu narastania schodkovosti. Znamená to, že najprv bude potrebné prijať opatrenia na zastavenie rastu schodkovosti.
Podľa I. Mikloša, sa vláde podarí v najbližších štyroch rokov dosiahnuť výrazný pokrok v znižovaní deficitu. "V súčasnosti však ešte nemožno posúdiť, či bude možné dosiahnuť vyrovnaný štátny rozpočet už v tomto funkčnom období," povedal v rozhovore pre tlačovú agentúru SITA. Poznamenal však, že tento cieľ sa pravdepodobne podarí naplniť v prípade tzv. úzkeho fiskálneho deficitu.
V oblasti ekonomiky sa bude podľa Ivana Mikloša nová vláda v najbližšom čase orientovať predovšetkým na riešenie najakútnejších problémov slovenského hospodárstva a na nastolenie makroekonomickej rovnováhy. "Z dlhodobejšieho hľadiska bude treba vytvoriť predpoklady (hlavne inštitucionálne) pre skutočnú a hĺbkovú reštrukturalizácie ekonomiky," poznamenal. Vláda sa bude tiež snažiť zmierniť daňové a odvodové zaťaženie, keďže ich súčasná úroveň je brzdou ekonomického rozvoja a dôvodom rastu daňových únikov. Ako uviedol, predtým bude treba realizovať opatrenia na sprehľadnenie poskytovaných daňových úľav a zabránenie daňovým únikom.
Na otázku rozdelenia kompetencií v otázkach privatizácie medzi Fondom národného majetku SR (FNM) a ministerstvom privatizácie Mikloš uviedol, že ak sa budú rešpektovať platné zákony, rozdelenie kompetencií nebude problémom. Na vysvetlenie dodal, že platná legislatíva vymedzuje kompetencie spomínaných inštitúcií jednoznačne. "O verejných súťažiach a iných súťažných formách privatizácie rozhoduje ministerstvo, o priamych predajoch vláda, pričom FNM v týchto prípadoch privatizačné rozhodnutia len realizuje. "To znamená, že v oblasti delenia kompetencií sa treba len vrátiť k dodržiavaniu zákonov, čo bude nová vláda tvrdo presadzovať," zdôraznil.
I. Mikloš si myslí, že vláda by mala prešetriť privatizačné rozhodnutia, pri ktorých došlo v minulosti k porušeniu zákona. "Z porušovania zákonov bude treba vyvodzovať dôsledky aj retrospektívne. Bez toho nebude možné hovoriť o právnom štáte a bez neho nebude prosperovať ani ekonomika," poznamenal. Z tohto dôvodu bude podľa neho potrebné preskúmať zákonnosť niektorých rozhodnutí FNM a preskúmať tiež možnosti ich navrátenia do pôvodného stavu. Dodal, že to bude hlavne úlohou nového vedenia FNM, ktoré bude vymenované na najbližšej schôdzi parlamentu.