BRATISLAVA (SITA) - Podnikateľské prostredie na Slovensku trpí mnohými deformáciami, čo logicky vedie k problémom vo fungovaní podnikateľskej sféry. Najväčšími negatívami za posledné obdobie boli nestabilita, prílišné zasahovanie štátu do ekonomiky, privatizácia, pokles konkurenčnej schopnosti a zhoršovanie odbytovej situácie slovenských podnikov. Vyplýva to z analýzy ekonomického experta SDK a nového ministra hospodárstva Ľudovíta Černáka k problematike Podnikateľské prostredie na Slovensku, jeho stav a východiská.
"Ak sa bližšie pozrieme na veľké podniky, ktoré boli tradične ziskové a ktoré dokonca HZDS vo svojom známom referende chcelo ponechať v štátnych rukách, aj tu vidíme veľmi vážne problémy," uvádza sa vo vyhlásení Ľ. Černáka.
Správa sa zaoberá najmä situáciou v Slovenských elektrárňach (SE), a.s., ktoré v tomto roku rátajú s čistou stratou 2,56 mld Sk a celkový dlh SE dosiahne k ultimu roka 1998 približne 57,8 mld Sk, pričom pomer cudzích zdrojov k vlastnému imaniu bude 1,22, čo je veľmi vysoká preúverovanosť. Ľ. Černák uvádza, že táto situácia je dôsledkom nákladného investičného programu (dostavba 1. a 2. bloku Mochovce, rekonštrukcia blokov V 1 v Jaslovských Bohuniciach, odsírenie vo Vojanoch, Novákoch), ale aj nereálnej ceny energie. Výpadok zdrojov v rokoch 1996 až 1998 riešil podnik čerpaním ďalších úverov, čím prudko rástol dlh spoločnosti i dlhová služba. Momentálne podniku chýbajú zdroje vo výške 12,55 mld Sk. Situáciu v dlhovej službe a v platbách za dovoz uhlia a elektrickej energie sťaží podľa Ľ. Černáka aj zmena kurzu koruny. Faktom je, že SE vidia východisko z tejto situácie v okamžitom zvýšení cien elektrickej energie, pričom predmetom sporu bude zrejme percento jej zvýšenia. "Vláda bude musieť pred týmto rozhodnutím získať dôveryhodný hĺbkový audit hospodárenia SE vrátane výnosnosti a odôvodnenosti majetkových účastí SE v 18 spoločnostiach," uvádza Ľ. Černák. V správe Ľ. Černák uvádza i fakt, že podniky so zahraničnou majetkovou účasťou na Slovensku prosperujú, ale je ich málo na to, aby dokázali našu ekonomiku stabilizovať. O pozitívnom vplyve zahraničných investícií svedčí i skutočnosť, že spomedzi 10 najväčších exportérov sú traja zahraniční investori.
Za najlepší liek Ľ. Černák považuje nastolenie pokoja, stability a jasných pravidiel hry. "Preto sa prvá fáza po nástupe novej vlády bude podobať mapovaniu situácie po požiari," uvádza Ľ. Černák. Podľa neho je potrebné novelizovať zákon o prevode majetku štátu na iné osoby, zákon o kolektívnom investovaní, prehodnotiť zákon o strategických podnikoch a uviesť do súladu vlastnícke pomery s týmto zákonom. Za dôležité tiež považuje urýchlené rokovania so zahraničnými investormi a rýchlu konsolidáciu kľúčových bánk a veľkého priemyslu. Nová vláda musí tiež podniknúť kroky v oblasti proexportnej politiky. Šancu pre Slovensko predstavuje podľa Ľ. Černáka aj cestovný ruch. Preto je potrebné maximálne zvyšovať úroveň propagácie Slovenskej republiky v zahraničí.
V závere svojej správy Ľ. Černák vyslovil presvedčenie, že ak Slovensko správnym spôsobom použije svoj ľudský potenciál, má šancu dostať sa do spoločenstva vyspelých európskych národov.