a dôveryhodnosť tejto inštitúcie a jej efektívne fungovanie. V tejto súvislosti vzniká otázka, ako posudzuje predseda Výkonného výboru AOCP Michal Horváth prevod akcií Transpetrolu, a.s. Bratislava, v SCP. "Ak sa pozrieme do minulého roku a pripomenieme si podrobnosti súvisiace s pokusom o exekúciu v prospech Inekonu, a.s. Praha, a porovnáme si to s tým, čo sa stalo s akciami Transpetrolu, a.s. Bratislava, je zjavné, že v prípade subjektov disponujúcich s podporou bývalej vládnej garnitúry, nie je problém urobiť čokoľvek. V prípade, že ide o subjekt politicky nepohodlný, stredisko odmieta urobiť dokonca kroky nariadené exekútorom."
Týchto káuz, ktoré súvisia s činnosťou súčasného vedenia SCP je podľa M. Horvátha niekoľko. Ich dôsledkom je fakt, že stredisko sa stalo v očiach investorov nedostatočne dôveryhodnou inštitúciou. Pritom, ako zdôraznil, pre oživenie kapitálového trhu je obnovenie dôvery investorov nevyhnutným predpokladom. Exekúcia SCP, ktorej predmetom bolo vymáhanie pohľadávky, ktorá vznikla nezákonným prevodom akcií Slovenských lodeníc, a.s. Komárno, z vlastníctva IPF I. Sporiteľňa - VSŽ, investičný fond, a.s. Bratislava, v objeme 45 000 000 Sk, takisto nezvýšila dôveryhodnosť tejto inštitúcie.
Na počiatku prevodu akcií Transpetrolu Bratislava z účtu MH SR na iné osoby na základe exekučného príkazu bol súdny spor medzi Ministerstvom financií SR na jednej strane a spoločnosťou ILaS so sídlom vo Vranove nad Topľou. Okresný súd (OS) vo Vranove nad Topľou následne vo veci exekúcie potvrdil, že súdny spor sa bude ďalej viesť medzi MF SR a spoločnosťou C.S.I. - CD Vranov nad Topľou na základe zmluvy o postúpení pohľadávky od spoločnosti ILaS na C.S.I. - CD.
OS vo Vranove nad Topľou a následne Krajský súd v Prešove rozhodli, že MF SR musí uhradiť sumu vo výške exekučného príkazu. Tento vydala súdna exekútorka Milada Korimová z Exekútorského úradu pri OS vo Vranove nad Topľou na základe uznesenia OS vo Vranove nad Topľou.
Podľa informácií agentúry SITA OS vo Vranove nad Topľou a následne Krajský súd v Prešove rozhodli, že MF SR je za dlžoby povinné zaplatiť firme ILaS istinu vo výške 43 265 591 Sk so 17-percentným úrokom z omeškania od 1. januára 1997 až do zaplatenia a trovy konania. C.S.I - CD požiadala exekútorku o začatie súdnej exekúcie. Súd rozhodol o exekúcii, ktorej predmetom boli akcie viacerých strategických podnikov a požiadal súdnu exekútorku o vykonanie exekúcie. Podľa exekučného príkazu mala exekútorka vymáhať majetok za vyše 65,5 mil. Sk. Exekútorka vydala príkaz na vykonanie exekúcie predajom cenných papierov viacerých firiem, o ktorom 6. októbra 1998 informovala MF SR. V deň, keď bol na MF SR exekučný príkaz doručený, prišlo k prevodu vyše 34 % akcií Transpetrolu Bratislava.
V prípade obchodníka s cennými papiermi Klas Invest, o.c.p., a.s., ktorý obstarával predaj cenných papierov, došlo podľa M. Horvátha k nekompetentnému konaniu, ktoré nevykazuje známky odbornej starostlivosti. "Cena, za ktorú predal akcie Transpetrolu a ktorá predstavuje približne 10 % z nominálnej hodnoty, nezodpovedá možnostiam, za ktoré by sa dali predať pri vynaložení patričnej odbornej starostlivosti," zdôraznil. Dodal ďalej, že v prípade riadneho fungovania štátneho dozoru nad kapitálový trhom by mali byť takíto obchodníci zbavení licencie na vykonávanie činnosti obchodníka.