Vládnutie Zemanovho kabinetu po 100 dňoch funkcie hodnotili politici, významní podnikatelia a odborári. Ostro skritizoval vládu líder opozície, predseda Parlamentu Václav Klaus. Povedal, že Zemanova vláda je nekompetentná, zle odborne kvalifikovaná a bez zmyslu pre tímovú prácu. Vláda sa podľa Klausa snaží nejako prekabátiť ošklivý kapitalizmus. Klaus pripomenul, že existuje tajné uznesenie z augusta, ktorým sa zastavila privatizácia. Klaus však ocenil rýchlu reakciu vlády na letné povodne. Karel Kühnl, bývalý minister v Tošovského vláde, ocenil prijatie vládneho programu "čisté ruky" ale je sklamaný jeho realizáciou. Zemanovi sa nedarilo menovať členov zvláštnej protikorupčnej inštitúcie, nakoniec vyhlásil, že jej členovia budú utajení. Kühnl kritizuje postup prijímania štátneho rozpočtu, pri ktorom chýbajú konzultácie s opozíciou. Treba pripomenúť, že v českom politickom systéme v tomto volebnom období pôsobí dvojaká opozícia. Takzvaná zmluvná, kde patria poslanci Klausovej ODS, a ostatná (KSČM, KDU ČSL a Unie svobody). ODS, ktorá spolu s vládnou ČSSD disponuje ústavnou väčšinou, je viazaná zmluvou, podľa ktorej bude Zemanovu vládu podporovať, ak tak neurobí pri závažných hlasovaniach (o štátnom rozpočte o dôvere vláde), volebné obdobie sa skončí. Z toho dôvodu Zemanovi stačí pri presadzovaní mnohých zákonov buď súhlas, alebo dokonca nehlasovanie poslancov ODS.
Železničiarsky odborár Jaroslav Dušek povedal, že bývalá Klausova vláda mala negatívny vzťah k železnici, ale dávala zo štátnych peňazí na železnicu viac ako Zemanova vláda. Dušek zorganizoval v roku 1997 úspešný päťdňový štrajk na železnici, ktorý vtedajšia opozičná ČSSD podporovala. Zemanovu vládu pochválila odborárska šéfka Alena Vondrová, lebo sa odborom podarilo pre zamestnancov štátnej správy zvýšiť tarifné mzdy o 17 %. Generálny riaditeľ Škody Plzeň, a.s., Lubomír Soudek povedal pre denník MF Dnes, že ho potešila snaha vlády riešiť zlý stav hospodárstva, ale ho mrzí, že vláda doteraz nestanovila konkrétne kroky.
Na požiadavky plniť volebné sľuby, ktoré Zemanovi pripomína verejnosť, Zeman reaguje, že vládny program je programom na 4 roky. Zeman pripomenul, že sa dokázal s odborármi dohodnúť na nulovom raste reálnych miezd. Zemanovej vláde sa zatiaľ nepodarilo zostaviť rozpočet na budúci rok, prvý návrh s deficitom 27 mld Kč odmietla podporiť zmluvná opozícia, takže teraz Zemanovi úradníci pracujú na ďalšom návrhu, kde sa očakáva deficit vo výške 31 mld Kč. Zemanov kabinet sa domnieva, že bude priechodný, lebo nezvýši dane z benzínu a cigariet a nezvýši odvody na sociálne poistenie. Na druhej strane sa nebude konať prv navrhované zníženie daňového zaťaženie podnikateľov stanovením kratších lehôt pre odpis investícií.
Pred voľbami Zeman sľuboval, že banky s podielom FNM ČR nebude predávať za každú cenu so snahou získať z výnosu predaja peniaze do rozpočtu. Nedávno však ohlásil, že ČSOB, a.s. Praha, a Komerční banku, a.s. Praha, predá rýchlo. V tejto súvislosti riaditeľ Liberálneho inštitútu Libor Ševčík naznačil, že odborníci z vládnej ČSSD si uvedomili, že kľúčové priemyselné firmy možno ozdraviť, ak veritelia týchto podnikov a v niektorých prípadoch (napr. Škoda Plzeň, a.s.) aj majitelia - banky urobia po ich privatizácii rázne kroky. V tomto zmysle protichodne bude pôsobiť ohlásená podpora priemyslu, ktorú presadzuje zástupca priemyselnej lobby, minister priemyslu a obchodu Miroslav Grégr. Ten presviedča banky, aby financovali zadlženú Škodu Plzeň, lebo pre nedostatok prevádzkového kapitálu jej hrozí zastavenie niektorých prevádzok. Grégrovo ministerstvo pripravuje revitalizačný projekt pre niektoré podniky, ktorý má spočívať v zmene úverovej záťaže, rozložení úverov na dlhšie obdobie a prípadne aj aplikovaní štátnych garancií za úvery. Naposledy sa objavila informácia, že na takéto záruky by štát poskytol až 60 mld Kč, ale pre jednotlivý podnik by sa poskytla záruka na polovicu úveru. Do konca roka má byť revitalizačný program schválený vládou. Program počíta s úvermi pre revitalizované podniky vo výške diskontnej sadzby plus jedno percento na dobu 8 až 12 rokov. Nebolo uvedené, kto uhradí bankám rozdiel medzi komerčnou cenou peňazí a takouto úrokovou mierou. Riaditeľ Českej sporiteľne Jaroslav Klapal revitalizačný systém podporil. Pripomenul, že treba ozdraviť štruktúru podnikového financovania kde by sa mal zvýšiť podiel vlastného kapitálu na úkor úverov.
JURAJ ĎURČENKA