Ženy vo vedení nemeckej sociálnej demokracie (SPD) sa nepresadili. Nástupcom spolkového prezidenta Romana Herzoga nebude - ako požadovali - žena, ale bývalý ministerský predseda najväčšej nemeckej spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko, 67-ročný Johannes Rau. Ženy vo vedení a v poslaneckej frakcii SPD v Spolkovom sneme svoju požiadavku, aby nástupkyňou Romana Herzoga bola žena, zdôvodňovali tým, že všetky vedúce funkcie v spolkovej republike a v sociálnej demokracii zastávajú muži. Spolkovým kancelárom je Gerhard Schröder, predsedom Spolkového snemu Wolfgang Thierse a predsedom SPD Oskar Lafontaine. Ako možné kandidátky navrhovali ženy z SPD za podpory žien z vedenia slobodných demokratov (FDP) prezidentku Spolkového ústavného súdu Juttu Limbachovú, predsedníčku sociálnej demokracie v Bavorsku Renatu Schmidtovú alebo ministerskú predsedníčku Šlezvicka-Holštajnska Heidi Simonisovú.
Taktiež argumentovali, že Johannes Rau nie je celkom zdravý. V roku 1992 mu musela byť vyoperovaná ľavá oblička, keďže na nej objavili rakovinový nádor. Johannes Rau, ktorý zvolenie za spolkového prezidenta označuje za splnenie svojho životného sna, však teraz vyhlásil, že dôkladné lekárske vyšetrenie potvrdilo, že je úplne zdravý, a preto kandidatúru prijme.
Nový spolkový prezident bude volený 23. mája 1999 v Berlíne 1338 voličmi. V zbore voličov chýba červeno-zelenej koalícii SPD-Spoločenstvo 90/Zelení k absolútnej väčšine deväť hlasov. Tento pomer sa môže trošku zmeniť, ak vo voľbách v Hessensku vo februári 1999 zvíťazia kresťanskí demokrati. V prvých dvoch kolách voľby prezidenta je na zvolenie potrebná absolútna - teda nadpolovičná väčšina. Tú by Rau mohol dosiahnuť, keby mu hlasy dalo aj 63 voličov z postkomunistickej Strany demokratického socializmu (PDS). V treťom kole stačí na zvolenie jednoduchá väčšina - teda najviac z celkového počtu odovzdaných hlasov.
RUDOLF STRÖBINGER, Bonn
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)