Česko-slovenské vzťahy "sú vzťahy dvoch národov, ktoré sú si veľmi blízke. Prežili kus histórie v jednom štáte, majú dva podobné jazyky. Naše spoločnosti sú zviazané tisícorakými nitkami vzťahov rodinných, hospodárskych, priateľských. Zdá sa mi, že je preto len a len logické, aby sme boli aj na poli politickom v čo najtesnejšom kontakte a spolupráci, na čo sa, zdá sa mi, po posledných voľbách na Slovensku otvára priestor". Takto sa k svojej angažovanosti vo vzájomných vzťahoch vyjadril český prezident Václav Havel v rozhovore pre Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda pred svojou dnešnou jednodňovou pracovnou návštevou Slovenska.
Tradičné aktivity v prospech Slovenska po septembrových parlamentných voľbách prezident Havel ešte zvýšil. Podobne ako celá česká politická scéna, ktorá po zmene pomerov na Slovensku avizovala nielen zmenu klímy v bilaterálnych vzťahoch, ale začala hlasnejšie podporovať aj naše úsilie o integráciu do Európskej únie a NATO. Havel, ktorého slová majú na Západe veľkú váhu, hovorí s najvyššími predstaviteľmi štátov o Slovensku často. Ako o krajine, ktorej neúčasť na integrácii by skomplikovala vzťahy so susednou Českou republikou, ale aj ako o krajine, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou Európy a nesmie ostať mimo procesu európskeho zjednocovania sa. Vďaka Havlovej iniciatíve sa Slovensko zviditeľnilo aj na nedávnom viedenskom stretnutí šiestich stredoeurópskych prezidentov napriek tomu, že hlava nášho štátu absentovala. Prezidenti privítali zmeny po voľbách na Slovensku ako veľkú príležitosť pre Slovensko, strednú Európu a európsku integráciu. Rovnako počas prvej oficiálnej návštevy Veľkej Británie hodnotil Havel spolu s britským premiérom Tonym Blairom najnovší politický vývoj na Slovensku s "opatrným optimizmom".
Naposledy navštívil prezident Havel Slovensko koncom januára, keď do Levoče prišiel na stretnutie stredoeurópskych prezidentov. Kým vtedajší premiér Vladimír Mečiar, ktorý vzájomné vzťahy skomplikoval aj pasienkovými vtipmi o Havlovi, ignoroval hlavy stredoeurópskych štátov, Václav Havel sa na záver prezidentského summitu neoficiálne stretol s vtedajšou opozíciou. Medzitým sa z nej slobodnou voľbou slovenských občanov stali predstavitelia slovenskej vlády. (mim)