BUDAPEŠŤ, KYJEV (TASR, ČTK) - Situácia na hornej časti maďarského úseku rieky Tisa je naďalej dramatická. Pri Tiszabecsi experti s úľavou registrujú síce pomalý, ale predsa len pokles vodnej hladiny, ktorej výška sa napoludnie dostala už tesne pod 680 cm, menej kritická je aj situácia v oblasti Miloty. Najhoršia bola včera napoludnie situácia v Tivadari - ležiacom medzi Tiszabecsom a Vásárosnaményom, kde kulmináciu vodnej hladiny asi vo výške 10 metrov očakávajú v noci nadnes. S aktuálnym vývojom v oblasti, v ktorej sa na protipovodňových prácach zúčastňujú nielen tamojší občania a príslušníci maďarskej armády, civilnej obrany a pohraničnej stráže, ale aj početní pomocníci z iných regiónov krajiny, ba i zo susednej Ukrajiny, sa včera napoludnie oboznámil maďarský prezident Árpád Göncz. Ako je známe, premiér Viktor Orbán odriekol vo štvrtok pracovnú návštevu Švédskeho kráľovstva a z helikoptéry si pozrel ohrozené lokality. Predbežne museli evakuovať iba časť občanov štyroch obcí - Milota, Tiszabecs, Tiszacsécse a Tiszakórod, v ktorých dozerajú na majetok občanov a rešpektovanie verejnej bezpečnosti príslušníci maďarskej polície. Tí nezaregistrovali doteraz žiadnu udalosť, ktorá by si bola vyžiadala ich zásah. Na ceste do oblasti, kde by sa podľa odborníkov mala situácia definitívne upokojiť až asi o týždeň - po kulminácii Tisy v oblasti Tokaja, je viacero zásielok pomoci rôzneho charakteru.
Vysoká hladina vody sužuje aj západnú Ukrajinu, kde sú povodňami postihnutí obyvatelia už viac ako 100 miest a dedín. Povodne a zosuvy pôdy poškodili v tejto oblasti cesty, železnice a elektrické vedenie. Doprava medzi niekoľkými dedinami bola úplne znemožnená. Z postihnutých obcí do štvrtka evakuovali 3000 osôb, žiadne obete na životoch však nehlásili.
Dlhotrvajúce dažde a následné povodne sa stali v noci na včera osudnými pre šesťdesiatdvaročnú ženu v severorumunskom regióne Maramures. Píšu o tom severorumunské noviny Graiul Maramuresului, podľa ktorých hladiny rozvodnených riek v hornatej oblasti okolo regionálnej metropoly Baia Mare od včerajšieho rána začali klesať. Úplne alebo čiastočne pod vodou je však ešte stále značný počet ciest, nachádzajúcich sa v blízkosti rumunsko-ukrajinských hraníc. Vo štvrtok bolo treba na severe Rumunska, kde rozvodnené rieky zdemolovali viac ako 900 gazdovských dvorov a úplne izolovali od okolitého sveta dve veľké dediny s celkovým počtom 13 000 obyvateľov, evakuovať 6000 ľudí.
Hladina chorvátskych a slovinských riek včera mierne poklesla. Oznámili to krízové štáby v Záhrebe a Ľubľane, podľa ktorých sú v Chorvátsku i Slovinsku opäť pojazdné cestné úseky uzavreté vo štvrtok v dôsledku povodní a zosuvov pôdy.
Vo východných Čechách platí druhý stupeň povodňovej aktivity už len na Labe pod Hradcom Králové v Němčicích, aj tu však dochádza k neustálemu poklesu. Ostatné východočeské rieky sú už v normále.