klimaticky nepriaznivých častí Ruskej federácie. Počas letných mesiacov sa vzhľadom na nedostatok financií nepodarilo priviesť ani 5 percent z potrebných zásob paliva a potravín. Elektrárne stále znižujú svoj výkon a hrozí, že niektoré budú zastavené celkom.
V mnohých obciach nie je už tri mesiace elektrina vôbec, v iných, vrátane oblastných centier, si môžu ľudia rozsvietiť a zohriať sa len 4 až 6 hodín denne. Nikto však nikdy nevie, kedy elektrinu zapnú. Niekedy zúfalí obyvatelia Kamčatky zistia, že prúd bol zapnutý od tretej do piatej hodiny ráno a oni svoju šancu prespali. Sviečok je nedostatok, a tento tovar značne zdražel. Jeden kus dnes stojí až 12 rubľov. Zato sa nečakane a z nepochopiteľných dôvodov začalo v niektorých mestách predávať veľké množstvo neuveriteľne lacnej vodky - fľaša stojí menej ako sviečka.
Piatkové vydanie denníka Izvestija prinieslo fakty o tom, že kritická situácia zavinená nezodpovednosťou federálnych orgánov spôsobila už obete na ľudských životoch. Trinásťročná Zoja Koršinovová z Kamčatky napríklad zahynula preto, že jej v ústach vybuchlo svietidlo, pri ktorom písala úlohy. Množia sa požiare v bytoch. Aj v meste Petropavlovsk-Kamčatskij si ľudia kúria doma otvoreným ohňom, varia si často na ulici priamo medzi panelákmi. Práve sem majú byť evakuovaní obyvatelia niektorých vzdialených obcí, ktorí sú v súčasnosti najvážnejšie ohrození mrazmi a nedostatkom jedla. Ministerstvo pre výnimočné situácie však nemá na rýchle presídlenie tisícov obyvateľov ďalekého severu dostatok prostriedkov, a preto sa snaží na poslednú chvíľu obdarovať ľudí aspoň tým, aby fyzicky vydržali do jari. V zime je však zásobovanie ťažko prístupných oblastí technicky takmer nemožné a ostáva len niekoľko dní na to, aby krajný sever nezostal dlhé mesiace nielen bez elektriny, ale aj bez múky, cukru a čaju. Medzitým sa už vedenie Čukotského autonómneho okruhu obrátilo s prosbou o pomoc na federálnu vládu. Podľa miestnych úradov je potrebné okamžite evakuovať 4 a pol tisíca obyvateľov Šmidtovského okresu, v opačnom prípade im hrozí smrť hladom. Táto časť už nemôže byť ničím zásobovaná, pretože more v okolí zamrzlo.
V sobotu svitla ostatným obyvateľom Čukotky nádej, že sa možno ešte niekedy zohrejú. Z Bieleho mora vyplával tanker s 13 tisícmi ton paliva a potravín na palube. Pokiaľ Čukotka prežije budúcich štrnásť dní - tak dlho bude asi plavba trvať - bude na chvíľu zachránená.
PETRA PROCHÁZKOVÁ, Moskva, agentúra Epicentrum