ie. V posudku sa kritizuje nedostatočný dozor nad poisťovňami a nedostatky v boji proti korupcii a v ochrane údajov. EK celkovo konštatuje spomalenie procesu približovania k EÚ v ČR. Zastavenie privatizácie oficiálne oznámené nebolo, údajne sa tak malo stať v dôsledku tajného uznesenia vlády ČR na začiatku augusta. EK žiada od vlády ČR spracovať a predložiť do Bruselu zásady priemyselnej politiky. Štepán Popovič, prezident Sväzu průmylu a dopravy, poznamenal, že predošlé pravicové vládne zostavy odmietali priemyselnú politiku ako takú a nová vláda ČSSD ju ešte nestihla vypracovať. Podľa Popoviča najmä cudzí investori poukazujú na zlú právnu prax a ťažkosti s vymožiteľnosťou práva. Popovič poukázal na viaznucu privatizáciu bankového sektora.
Vladimír Dlouhý, dlhoročný minister priemyslu a obchodu, dnes pôsobiaci v súkromnej sfére, označil negatívny posudok EK ako "výsledok skupinových záujmov a nevraživosti európskych úradníkov k ČR". Dlouhý nesúhlasí so zistením EK, podľa ktorého v ČR nebola snaha reštrukturalizovať hutníctvo a ťažký priemysel. Podľa Dlouhého posledný nárast nezamestnanosti (blíži sa k 7 %) poukazuje na zmeny na podnikovej úrovni. Dlouhý sa domnieva, že veľa ťažkostí v českom priemysle sa vyrieši po dokončení privatizácie veľkých českých bánk. Ivan Pilip, bývalý minister financií, povedal, že v rokoch 1994 až 1996 sa nevyužil čas na dotiahnutie transformácie ekonomiky.
Egon Lánský, podpredseda vlády, posudok nechápe príliš kriticky, domnieva sa, že nie je dôvod na prehodnotenie termínu vstupu ČR do EÚ, ktorý je stanovený na začiatok roka 2003. Juraj Ďurčenka