Po tom, čo sa k žiadostiam dvoch opozičných strán o vyslovenie nedôvery tureckému premiérovi Mesutovi Yilmazovi vo štvrtok pripojila nová, od ľavicovej Republikánskej ľudovej strany (CHP), ukazuje sa, že jazýček váh sa v parlamente jednoznačne posunul na stranu premiérových odporcov. S podporou 54 poslancov CHP, ktorí dosiaľ poskytovali tureckej koaličnej vláde v 550-miestnom parlamente zvonka podporu nevyhnutnú na schvaľovanie legislatívy, sa totiž zrejme podarí odstrániť Yilmaza z premiérskeho kresla a zosadiť už v poradí štvrtú tureckú vládu za posledné tri roky. Yilmaz stál na čele protiislamskej trojkoalície, vytvorenej s cieľom zabrániť islamským silám podieľať sa na riadení spoločnosti, celých 16 mesiacov.
Yilmaz zrejme padne na tom, že spolu so štátnym ministrom Gunesom Tanerom "presadili" obchodníka Korkmaza Yigita za privatizátora banky Turk Ticaret Bankasi (TTB). Na nahrávke, ktorú zverejnila turecká televízia, totiž Yigit hovorí o tom, že mu títo dvaja muži ponúkli úvery z iných bánk, aby sa zaručilo, že jeho ponuka bude v privatizačnej dražbe najvyššia. Yigit kúpil banku TTB v auguste za 600 miliárd dolárov, jej privatizácia sa však zastavila minulý mesiac, keď bola zverejnená iná nahrávka - rozhovoru Yigita s mafiánskym šéfom Alaattinom Cakicim. Premiér však tvrdí, že nevidí dôvod, prečo by mal odísť z politky, veď nikdy verejne neklamal a v privatizácii banky sa tiež zachoval kerektne, keď chcel zabrániť mafii infiltrovať sa do bankových kruhov a snažil sa presadiť najvyššiu privatizačnú cenu.
Turecká politika je už dlhú dobu prešpikovaná korupčnými aférami a podozreniami z prepojenia na podsvetie - hlavne pravá strana spektra (Yilmazova Vlastenecká strana, ANAP a Strana pravej cesty, DYP bývalej premiérky Tansu Cillerovej), ľavica je slabá a navyše situáciu v politike komlikuje aj vyhranený spor sekulariskických a islamských síl o charakter spoločnosti. Ak sa Yilmazovo odvolanie presadí, najväčší dôvod oslavovať bude mať zrejme tábor islamských síl. Islamská strana cnosti, ktorá vyvodila poučenie zo správania sa svojho predchodcu, zakázanej Strany prosperity, teraz možno zaujme také miesto v politike, ktoré by islamským silám náležalo v súlade s vôľou voličov vyjadrenou vo voľbách v roku 1995.
Keďže v apríli by mali Turci hlasovať v parlamentných voľbách, ak prozápadne orientovaný konzervatívec Yilmaz padne, turecký prezident Süleyman Demirel zrejme vymenuje dočasnú vládu. Komentátori používajú pre ňu názov "cankayská", podľa prezidentského paláca, keďže počas jej pôsobenia bude môcť údajne prezident spolu s armádou, s reputáciou veľkého odporcu islamských síl, ovplyvňovať politické dianie. A Islamskej strane cnosti, ktorá by zrejme vo voľbách zaznamenala veľký úspech, hrozí, že rovnako ako jej predchodca bude postavená mimo zákon. KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ