Vyše 60 percent dedinských domov v Kosove bolo na začiatku novembra v dôsledku bojov zničených alebo vážne poškodených. Vyplynulo to zo správy, ktorú včera zverejnil Úrad vysokej komisárky OSN pre utečencov (UNHCR). Prieskum humanitárnej agentúry OSN zahrnul 240 z asi 350 kosovských dedín. Asi 90 osád konflikt nezasiahol a v ďalších 150 došlo k menším škodám, povedal dnes hovorca UNHCR Kris Janowski. Prieskumom zahrnuté dediny obývalo pred vypuknutím bojov asi 340 tisíc ľudí, v novembri tam žila polovica pôvodných obyvateľov, ako aj 30 tisíc utečencov z iných dedín. Podľa najnovších údajov OSN počet utečencov pod holým nebom sa podarilo znížiť z asi 40 000 na tisíc ľudí.
ÚSPEŠNÉ ROKOVANIA
Experti ministerstiev zahraničných vecí Slovenskej a Maďarskej republiky sa včera v Budapešti dohodli na konečnom texte protokolu o mechanizme realizácie základnej medzištátnej zmluvy, ktorý predpokladá vznik 11 zmiešaných komisií. Dokument, ktorý zakotví aj účasť delegovaných predstaviteľov maďarskej menšiny na Slovensku a slovenskej minority v Maďarsku v menšinovom grémiu, by v nadchádzajúcich dňoch mali signovať ministri zahraničných vecí SR a MR, Eduard Kukan a János Martonyi. Vyplýva to z informácií, ktoré novinárom poskytli vedúci oboch delegácií, riaditeľ Politickej sekcie Ministerstva zahraničných vecí SR Anton Pintér a námestníka štátneho tajomníka maďarského rezortu zahraničných vecí Gábor Bagi.
JEĽCIN PROTI
Prezident Boris Jeľcin odmietol výzvy na zákaz komunistickej strany v Rusku v súvislosti s poslednými antisemitskými výpadmi niektorých jej členov. Na včerajšej tlačovej konferencii v Moskve to oznámil kremeľský hovorca Dmitrij Jakuškin. V narážke na možnosť, že niektorí komunisti môžu pre svoje výroky čeliť obvineniu z podnecovania rasovej nenávisti, ubezpečil, že Jeľcin vyžaduje od všetkých politikov, aby dodržiavali zákony. "Pokiaľ je myšlienka predurčená na smrť, zomrie sama. Myšlienky nemôžete strieľať na myšlienky," citoval Jeľcina, ktorý v roku 1991 zakázal Komunistickú stranu Sovietskeho zväzu.
(ČTK, TASR)