nárstvo a poľnohospodárstvo FAO, že nie je nijaký dôvod považovať situáciu v Rusku za krízovú a katastrofálnu. Riaditeľ jedného z ešte vždy mnohých ruských výskumných ústavov, Inštitútu konjunktúry agrárneho trhu Viktor Chlystun označil v londýnskych The Times obavy z potravinovej krízy za prehnané. Toto zveličovanie je podľa ruského ministerstva poľnohospodárstva a výživy v záujme západných vývozcov. Akoby príjmy z predaja darovaných potravín zinkasoval Washington či Brusel, a nie Moskva.
Pravda, ruská vláda sa musela zmieriť s podmienkou, že humanitárne potraviny nepredá za tvrdú menu a výnos z nich nepôjde na doplnenie moskovskej štátnej pokladnice, ale do osobitného fondu na sociálne účely. Z tohoto fondu sa majú vyplácať aj omeškané dôchodky, aby sa pod touto zámienkou netlačili ďalšie miliardy inflačných rubľov. Neisté však ostáva, ako bude možné dohliadať na plnenie zmienených podmienok. Veď predseda Svetovej banky James Wolfensohn koncom týždňa zistil v Moskve aj to, že z pol druha miliardy USD, ktoré banka poskytla Rusku na sociálne programy, sa na tento cieľ upotrebila len polovica. Wolfensohn upozornil moskovskú vládu, že nemôže rátať s ďalšími úvermi, kým nevysvetlí Medzinárodnému menovému fondu a Svetovej banke, kam sa stratili predošlé úvery a nepredloží ucelený antikrízový plán. Hoci vláda sľúbila jeho zverejnenie už v minulom týždni, rokovania o ňom zostali utajené. Spoza zatvorených dverí však preniklo, že prvý podpredseda vlády Jurij Masľukov načrtol dva varianty: optimistický - so zarátaním ďalších peňazí od Západu a pesimistický - bez nich.
Keďže pravdepodobnejší je pesimistický variant, Rusko je odkázané na humanitárnu pomoc, na ktorú je Západ vždy ochotný pristúpiť. Hoci Ruský zväz potravinárstva zavrhol predpovede o hlade ako nepodložené a tvrdil, že zásoby obilia stačia do 1. júla 1999, podpredseda vlády Gennadij Kulik hovoril v sobotu o 20-30 dňoch. Prezimovanie bez potravín zo Západu označil za fantazírovanie. Predseda klubu agrárnikov v Štátnej dume Nikolaj Charitonov spomenul, že v niektorých dedinách pečú osúchy z otrúb pre dobytok. Ruský Červený kríž odhadol počet už podvyživených na 80 miliónov a počet tých, ktorí bez potravinovej pomoci neprezimujú, na 20 miliónov.
JOZEF FUKATSCH
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)