"Od začiatku 90. rokov sa z tohto hľadiska stali najfrekventovanejšími štátmi Kanada, Austrália a Nový Zéland. Juhoafrická republika prestala byť zaujímavá pred niekoľkými rokmi po zmene režimu. Od roku 1996 sa však stalo aj vysťahovanie do Austrálie a na Nový Zéland problematické vzhľadom na sprísnenie podmienok pre migrantov. Keď to vezmeme z celosvetového pohľadu, tak najvyššie prisťahovalecké kvóty má Kanada."
Rozhodujú sa Slováci pre usadenie v novej krajine ľahšie ako príslušníci iných národov?
"Na jednej strane ľahšie, lebo naši ľudia neboli zvyknutí na vyšší životný štandard. Bývajú fascinovaní, že v novej vlasti si za hodinu vybavia telefón, na druhý deň môžu založiť eseročku, nepociťujú vzťah okolia k sebe ako k cudzincovi, policajti sú im nápomocní… Na druhej strane si však Slováci na život v cudzom prostredí ťažšie zvykajú, ťažšie predávajú svoje schopnosti, nie sú scestovaní, chýba im tá povestná americká extrovertnosť."
Najviac skúseností máte s Kanadou. Aké typy ľudí tam odchádzajú?
"Veľká skupina je takých, ktorí chcú žiť v inej krajine z romantických dôvodov, ešte z čias socializmu mali sen odísť do zahraničia. Do ďalšej skupiny patria softwaroví a hardwaroví odborníci, ktorí sa aj z profesionálnych dôvodov veľa pohybujú po svete a vysťahovaním si hľadajú lepšie uplatnenie. Týchto ľudí prichádza do Kanady veľmi veľa, len z Británie ročne až 6 tisíc. Je aj veľa takých, ktorí v žiadosti o vysťahovanie nemajú šancu. Buď majú vysoký vek, nemajú financie, neovládajú jazyk, neukončili strednú školu, rodinný príslušník, s ktorým sa chcú vysťahovať, je ťažko chorý a podobne."
Čo všetko pritom rozhoduje, ak sa chce človek vysťahovať?
"Do Kanady je rozhodujúci vek do 44 rokov, finančné zázemie - treba so sebou doviezť minimálne 10-12 tisíc kanadských dolárov plus 2000 CDN na každú ďalšiu osobu, nerátajúc ďalšie poplatky, ovládanie angličtiny alebo francúzštiny a profesionálne predpoklady. Najžiadanejšie profesie, programátorov, som spomínal, lekári, učitelia, právnici či filozofi však musia rátať s tým, že najbližšie 2 roky sa v týchto odboroch v Kanade nebudú môcť realizovať. Žiadatelia o vysťahovanie dostanú termín na pohovor s migračným úradníkom. Ten prebieha v angličtine, resp. francúzštine, pričom je prítomná celá rodina. Spolu s výsledkom pohovoru, ktorý sa vyratúva bodovo, sa zhodnocuje aj posudok z lekárskej prehliadky."
V prípade kladnej odpovede je žiadateľ limitovaný nejakým termínom vysťahovania?
"Doba, počas ktorej musí realizovať svoj odchod zo SR, je rok od absolvovania lekárskej prehliadky. Ide o to, aby mala rodina čas na rôzne záležitosti - deti dokončia školský rok, zruší sa firma a pod." (ru)