únosoch a vydieraniach, píše francúzsky denník Le Monde. "Nie sme proti FSB," upresňuje podplukovník Alexander Litvinenko. "Chceme iba zabrániť kriminalizácii spoločnosti," dodáva. Široké ramená, krátke vlasy, sako ležérne prehodené cez ľavé rameno. Jeho kolegovia však pôsobili oveľa záhadnejšie: jeden v čiernej kukle a dvaja ďalší sa ukrývali za tmavými okuliarmi. Ako dobrí "parťáci" potom piati muži začali "vyprázdňovať smetiaky" vnútroštátnych bezpečnostných služieb. Litvinenko, z oddelenia organizovaného zločinu, vysvetlil, ako v roku 1997 dostal príkaz od nadriadených zavraždiť ruského veľkopodnikateľa, muža menom Boris Berezovskij. Jeden z jeho nadriadených mu vraj povedal po tom, čo odmietol vykonať príkaz: "Nedovolil si vlastencom zabiť Žida, ktorý ukoristil veľkú časť bohatstva krajiny."
Kto je vlastne Berezovskij? Jeho kariéra je príklad vzostupu ruského veľkopodnikateľa až do sfér najvyššej štátnej moci. Berezovskij je súčasťou kruhu finančníkov a biznismanov, ktorí (podľa jeho vlastného odhadu) kontrolujú polovicu ruskej ekonomiky. Všetci zbohatli v súťaži plnej násilia a korupcie, ktorá nasledovala po rozpade ZSSR. Financovali kampaň Borisa Jeľcina a vo všeobecnosti sú za ruské reformy, ktoré im priniesli rozprávkové bohatstvo. Milióny dolárov na podporu Jeľcina však poskytli nielen v mene budúcnosti Ruska, ale i svojej vlastnej. Z ľudí, ktorí boli v minulosti často rivalmi, sa zocelil klan - jeho spoločným menovateľom sú peniaze a moc.
Berezovskij na tlačovej konferencii, keď sa hovorilo o v poradí druhom pokuse usilovať sa o jeho život (v roku 1994 len o vlások unikol bombe nastraženej v aute), prítomný nebol. Minulý týždeň však v otvorenom liste súčasnému šéfovi FSB Vladimirovi Putinovi priamo obvinil bývalú stranícku nomenklatúru z "podkopávania" FSB. Pripomenul vraždu Vladislava Listieva v roku 1995, riaditeľa ORT. "FSB mala prsty v tomto zločine," píše ruský podnikateľ, ktorý v skutočnosti figuroval na zozname hlavných podozrivých ako údajný objednávateľ tejto vraždy. Po vražde sa načas stratil z Ruska a pár mesiacov žil v Londýne.
Zhodou okolností Litvinenko bol jednou zo zodpovedných osôb vyšetrovania atentátu z roku 1994, ktorý mal stáť Berezovského život, a on, ako aj páni, ktorí ho v utorok na tlačovej konferencii obkolesovali, boli považovaní za Berezovského mužov. To trochu uberá na sile obvineniam, ale ani zďaleka neosvetľuje, čo vlastne motivuje tohto mysteriózneho miliardára, prezývaného ruskými novinármi za Rasputina Kremľa, keď sa stavia proti FSB. (kl, bj)