TOKIO (ČTK) - Americký prezident Bill Clinton včera priletel do Japonska, ktoré je prvou etapou jeho päťdňovej cesty po Ázii. S japonskými predstaviteľmi bude hľadať cesty oživenia japonského hospodárstva a posilnenia stability svetovej ekonomiky. V Tokiu prijali amerického prezidenta japonský cisár Akihito a cisárovná Mičiko. Cisársky palác oznámil, že Clinton je prvý americký prezident, ktorý bol pozvaný do súkromnej rezidencie cisárskeho páru. Akihito, Mičiko a Clinton strávili 50-minútový rozhovor pri šálke čaju, teda o 20 minút viac, ako bolo plánované. Proti Clintonovej návšteve naopak včera v centre Tokia demonštrovali stúpenci japonskej krajnej pravice, ktorí požadovali ukončenie americko-japonského vojenského spojenectva. Extrémisti v troch nákladných autách vyzdobených japonskými vlajkami zablokovali dopravu a cez megafóny vykrikovali protiamerické heslá. Krajná pravica obviňuje Spojené štáty americké zo zodpovednosti za ekonomické ťažkosti Japonska.
Pred odletom z Washingtonu Clinton uviedol, že súčasná globálna kríza sa v Ázii začala a že je potrebné ju ukončiť. Zdôraznil, že nie je nič dôležitejšie pre stabilitu svetovej ekonomiky, ako posilniť hospodársky rast Japonska. Clinton upresnil, že chce rokovať o tom, ako môže Japonsko "rýchlo a účinne uskutočniť svoj záväzok reformovať bankový systém, stimulovať požiadavky spotrebiteľov a rast, reorganizovať kľúčové ekonomické systémy a otvoriť svoj trh vzájomne prospešnému obchodu". Dnes má Clinton rokovať s japonským premiérom Keizó Obučim predovšetkým o opatreniach podporujúcich rast Japonska, ktoré by podľa Clintona mali Ázii pomôcť dostať sa z finančnej krízy, o amerických jednotkách rozmiestnených v Japonsku a nebezpečenstve, že Severná Kórea vyrobí jadrovú bombu. Po Japonsku Clinton navštívi Južnú Kóreu. Pred pondelňajším návratom do Washingtonu sa zastaví aj na americkom ostrove Guam v Tichomorí, kde majú Američania vojenskú základňu.
Clinton včera vyzval obyvateľov Japonska, aby sa nedali znechutiť súčasnými hospodárskymi ťažkosťami. Podotkol, že Japonsko ide správnym smerom, ale poznamenal tiež, že jeho program hospodárskeho oživenia by bol účinnejší, keby zahŕňal deregulačné opatrenia. Na stretnutí so 130 vybranými študentmi a obchodníkmi v televíznom štúdiu TBS povedal, že aj Japonsko by malo úžitok z väčšieho otvorenia svojich trhov pre zahraničnú konkurenciu.