SOUL (TASR) - Incident v juhokórejských výsostných vodách a výmena vzájomných varovaní medzi Južnou a severnou Kóreou sprevádzali víkendovú návštevu amerického prezidenta Billa Clintona v Kórejskej republike, ktorá bola časťou jeho ázijského turné s cieľom potvrdiť "záväzky Spojených štátov" v alianciách s Japonskom a Južnou Kóreou.
Juhokórejské námorníctvo najskôr v piatok prenasledovalo severokórejskú výzvednú loď a varovnými výstrelmi donútilo plavidlo vrátiť sa do výsostných vôd KĽDR. Soul označil incident za "jasné porušenie dohody o prímerí a vojenskú provokáciu". Bill Clinton a jeho juhokórejský kolega Kim Te-džung, ktorí sa stretli v Soule, spoločne potom varovali KĽDR pred pokusmi vystupňovať vojenské napätie a žiadali, aby Pchjongjang zastavil vývoj jadrových zbraní a balistických striel a umožnil inšpekciu podozrivého podzemného objektu továrne v Kumčangni, ktorá by podľa Washingtonu mohla slúžiť na výrobu jadrových zbraní. Clinton, ktorý cez víkend navštívil americké vojenské základne neďaleko Soulu, varoval Pchongjang, aby nepodceňoval americké vojenské záväzky v južnej časti Kórejského polostrova a upozornil, že americkí vojaci v oblasti musia zostať v strehu, aby mohli čeliť "prejavom nebezpečenstva" zo strany KĽDR. Clinton pri včerajšej návšteve juhokórejskej vojenskej základni v Osane varoval Pchjongjang, že aliancia so Soulom je "tak silná ako nikdy predtým". Pchongjang na vyhlásenia amerického prezidenta reagoval výzvou, aby USA stiahli svojich 37 000 vojakov z Južnej Kórey. Podľa severokórejského denníka Rodong Sinmun nestabilitu na Kórejskom polostrove i nebezpečenstvo jadrového konfliktu zapríčiňuje americká prítomnosť na polostrove a útočné plány USA voči jeho severnej, komunistickej časti.
Návštevou výcvikového strediska na základni Osan Clinton skončil cestu po Južnej Kórei a zároveň aj svoje päťdňové ázijské turné, v rámci ktorého navštívil aj Japonsko. Poslednú krízu vo vzťahoch medzi komunistickým severom a kapitalistickým juhom Kórejského polostrova vyvolalo satelitné odhalenie podzemného zariadenia, kde by podľa predpokladov Washingtonu a Soulu mohol Pchjongjang obnovovať program výroby plutónia. Severokórejské ponorky sa navyše veľmi často pokúšajú preniknúť do juhokórejských vôd a Clinton počas svojej návštevy nezabudol pripomenúť ani nedávne raketové skúšky.