Ministerstvo zahraničných vecí Spojených štátov v piatok večer oznámilo, že získalo "hodnovernú" informáciu o možnom teroristickom útoku proti veľvyslanectvu USA vo Viedni. Rakúska polícia však oznámila, že nemá k dispozícii žiadne informácie, ktoré by túto hrozbu potvrdzovali. Americké ministerstvo zahraničných vecí vydalo 12. novembra celosvetové upozornenie, v ktorom sa poukazuje na možné akty pomsty proti Američanom. "Americké inštitúcie vo Viedni sú pod zvýšenou ostražitosťou už od augusta, keď došlo k útokom na veľvyslanectvo USA v niektorých afrických krajinách," upozorňuje komuniké rakúskej polície.
MODUL ZARJA NA OBEŽNEJ DRÁHE
Ruský modul Zarja, ktorý je základným kameňom budúcej medzinárodnej orbitálnej stanice (ISS-International Space Station) a do vesmíru ho dopravili v piatok, si zatiaľ na obežnej dráhe počína bez problémov. K rovnakému záveru dospeli pracovníci ruského strediska riadenia kozmických letov a ich americkí partneri z texaského Houstonu. Modul na obežnej dráhe vo výške asi 200 kilometrov nad zemským povrchom úspešne orientovali smerom na Slnko. Dvadsaťštyritonový modul Zarja bude orbitálnej stanici poskytovať energiu a zabezpečí orientáciu celého komplexu v priestore.
ÚTOK NA AMERIČANOV
Militantní islamskí extrémisti napadli v sobotu v iránskom hlavnom meste Teherán autobus so skupinou 13 amerických turistov. Útočníci hádzali do autobusu kamene, pričom rozbili niekoľko okien a kričali protiamerické heslá. K incidentu došlo v blízkosti bývalého hotela Hilton v severnej časti Teheránu. Pred útokom extrémisti obvinili Američanov, že sú agentmi tajnej služby CIA a do Iránu pricestovali prestrojení za turistov.
ŠPANIELI SPOMÍNALI NA FRANCA
Niekoľko tisícok Španielov vyšlo včera do ulíc Madridu a pokojnými zhromaždeniami si pripomenulo 23. výročie úmrtia diktátora Francisca Franca. Najväčia účasť, asi 2000 ľudí, však bola na zhromaždení antifašistov. Asi tisícka Francových stúpencov vzdala bývalému diktátorovi hold pred jeho sochou. Prítomní zároveň vyjadrili podporu v Británii zadržiavanému bývalému čílskemu diktátorovi Augustovi Pinochetovi, o ktorého vydanie požiadala španielska vláda. V sobotu si pamiatku Franca, ktorý v Španielsku vládol od roku 1939 až do svojej smrti 20. novembra 1975, zádušnou omšou v kláštore Valle de los Caidos (Údolie padlých) pripomenulo viac ako 5 000 ľudí. Stúpenci diktátora usporadúvajú spomienkové zhromaždenia každý rok.
SVEDOK VRAŽDY SA PREBRAL Z BEZVEDOMIA
Ruslan Liňkov, spolupracovník v piatok zavraždenej poslankyne ruského parlamentu Galiny Starovojtovovej, ktorý pri atentáte utrpel ťažké zranenia hlavy a krku, sa včera prebral z bezvedomia. Agentúra Interfax s odvolaním sa na lekárske zdroje uviedla, že 27-ročný novinár na svoje okolie reagoval primerane. Vinou dýchacej trubice zavedenej do jeho tela však nemohol hovoriť. Zdroje agentúry AFP uviedli, že Liňkov utrpel stratu pamäti a vyšetrovateľom zatiaľ nemôže poskytnúť žiadne informácie. Ako jediný svedok vraždy je Liňkov na jednotke intenzívnej starostlivosti vojenskej nemocnice v Petrohrade strážený špeciálnou jednotkou ministerstva vnútra. (ČTK, TASR)