Britská kráľovná Alžbeta II. včera na úvod nového zasadnutia zákonodarného zboru Veľkej Británie ohlásila "reformný proces, ktorý povedie k demokratickejšej a reprezentatívnejšej Snemovni lordov". Jeho prvým krokom je podľa legislatívneho programu labouristickej vlády premiéra Tonyho Blaira zákon, ktorý do roku 2000 zbaví všetkých 759 dedičných pairov možnosti hlasovať v hornej komore britského parlamentu. Dediční pairovia sú členovia Snemovne lordov, ktorí svoj titul dedia z generácie na generáciu. Kráľovná Alžbeta II. tiež predstavila ďalších 21 vládnych návrhov na zákony vrátane tých, ktoré priamo zasahujú bežných voličov. Sú medzi nimi právne úpravy zdravotníckych služieb, sociálnych výhod, práv odborových organizácií, zdravotnej neškodnosti potravín, kriminality mládeže a ďalšie. Osud niektorých predložených zákonov je však otázny, pokiaľ dediční pairovia budú klásť odpor snahám vlády o reformu hornej komory. Toto nebezpečenstvo je o to väčšie, že takmer polovica z nich je členmi opozičnej Konzervatívnej strany.
DRUHÝ ZATYKAČ NA PINOCHETA
Na bývalého čílskeho diktátora Augusta Pinocheta vydali francúzske justičné úrady druhý medzinárodný zatykač. Ako včera oznámili oficiálne zdroje v Paríži, v súvislosti s novým zatykačom ide o osud dvoch Francúzov v Chile - osobného lekára demokraticky zvoleného niekdajšieho čílskeho prezidenta Salvadora Allendeho, Georgesa Kleina, ktorý v dňoch vojenského prevratu v septembri 1973 bez stopy zmizol, a ďalšieho muža francúzskeho pôvodu nezvestného od roku 1975. Prvý medzinárodný zatykač na Pinocheta vydali francúzske úrady 2. novembra pre zmiznutie ďalších troch Francúzov. Francúzska republika 12. novembra požiadala Veľkú Britániu, kde 82-ročného exgenerála zatkli 16. októbra, o jeho vydanie.
KAUZA LEWINSKÁ DO 20. DECEMBRA
Právny výbor Snemovne reprezentantov amerického Kongresu bude plynule pokračovať v posudzovaní odvolania prezidenta Billa Clintona, ktoré chce zavŕšiť do polovice decembra. Ako včera podľa tlačovej agentúry AP uviedli zdroje republikánskej väčšiny v snemovni, plénum dolnej komory parlamentu by mohlo v tzv. impeachmente definitívne rozhodnúť v týždni končiacom sa 20. decembrom. O týždeň majú pred právny výbor snemovne predstúpiť právni experti, aby vniesli jasno do otázky, či B. Clinton klamal pod prísahou, keď poprel aféru s praktikantkou Monikou Lewinskou. Prezidentovi poradcovia v tejto súvislosti uviedli, že B. Clinton pravdepodobne dnes odpovie na 81 otázok, ktoré mu v kauze Lewinská položil predseda právneho výboru Henry Hyde.
REZIGNOVAL PRE AFÉRU SO ŠPIÓNMI
Vysoký predstaviteľ izraelskej tajnej služby Mossad rezignoval pre škandál, spôsobený nedávnym odhalením izraelských špiónov na Cypre. Šéf operačnej jednotky Mossadu identifikovaný len ako "Y" prevzal zodpovednosť za zatknutie dvoch Izraelčanov na Cypre začiatkom novembra. Izraelské médiá pripomenuli, že Mossad sa k agentom priznal, pričom celú akciu označili za "vážnu blamáž". Predstavitelia Cypru oznámili, že Udi Hargov a Jigal Damary sa snažili získať informácie o spoločnej námornej operácii Cypru a Grécka v októbri. Polícia objavila špiónov s turistickými mapami, na ktorých mali vyznačené miesta, kde Cyprus rozmiestnil vojenské námorné rakety.
(TASR)