BRATISLAVA (SME - sp, dio) - Parlament začal včera prerokovávať programové vyhlásenie vlády premiéra M. Dzurindu. Prijatiu programového vyhlásenia bude pravdepodobne predchádzať dlhý rokovací maratón. Svedčí o tom fakt, že len písomne sa do rozpravy prihlásilo až 71 poslancov. Krátko pred 18.00 h však v rozprave vystúpilo len osem poslancov. Predseda
NR SR J. Migaš, ktorý včera predsedal parlamentu, počas rozpravy viackrát vyzval diskutujúcich na racionálny prístup, pretože inak vraj bude snemovňa o programovom vyhlásení rokovať až do Vianoc. Podpredseda opozičného HZDS S. Kozlík vyhlásil, že "vláda by mala dať svoju kožu na trh" a mala by predložiť program, ktorý by bol kontrolovateľný. Podľa neho však formulácie vládneho programu sú "kulantné, nezáväzné". "Už je treba skončiť s disidentskou politikou. Stále sú tu len katastrofické definície problémov. Po nástupe do vlády sme nestrácali čas ohováračskými kampaňami a hneď sme sa pustili do práce," povedal Kozlík. Podľa neho sa v programe nachádza len 6 konkrétnych údajov. Kozlík navrhol stiahnuť vládny program ako tému rokovania NR SR a navrhol ho doplniť 20 bodmi, ktoré opozičné HZDS prezentovalo v pondelok. Len v prípade ich akceptovania mieni HZDS podporiť vládne vyhlásenie. HZDS napríklad žiada medziročný rast hrubého domáceho produktu (HDP) minimálne 5 percent, zvýšenie reálnych miezd minimálne o 15 percent oproti roku 1998, garantovať, aby výška novopriznávaných dôchodkov predstavovala 55-60 percent.
Predseda poslaneckého klubu SDK R. Kováč (SDK) denníku SME povedal, že nepredpokladá prijatie niektorého z bodov HZDS. "Štyri roky malo HZDS čas na to, aby napríklad do zdravotníctva dalo 7 percent HDP, a takto by som mohol pokračovať ďalej, ale štyri roky to neurobili. Dnes, keď vytunelovali ekonomiku a vykradli tento štát, prichádzajú s požiadavkami, ktoré sú nepochybne ľúbivé," uviedol R. Kováč. Podľa neho rozsah ekonomickej devastácie je taký, že vláda prirodzene formulovala vládny program opatrnejšie. Ako uviedol R. Kováč, HZDS bude mať priestor "pri prijímaní praktických zákonov, napríklad pri prijímaní zákona o štátnom rozpočte. Tam hovorme o konkrétnych podmienkach". Podľa poslanca V. Oberhausera (SNS) v celom programe nie je ani spomenuté cyrilometodské dedičstvo a kresťanstvo a takisto okrem "mnohých iných nedostatkov" nerieši ani otázku spolupráce štátu a cirkvi pri ochrane mládeže pred morálnym a duchovným úpadkom. Minister hospodárstva Ľ. Černák povedal, že ak sa od 1. januára budúceho roka nezvýši cena elektriny, Slovenské elektrárne skončia s dlhom 6 miliárd korún. Poslanec SDK F. Mikloško kriticky hodnotil formuláciu, ktorá hovorí o porovnateľnom financovaní štátnych, cirkevných a súkromných škôl. "Rodičia detí, ktoré chcú navštevovať cirkevné školy, sú rovnakí ľudia, s rovnakými povinnosťami a právami pred štátom." Mikloško sa kriticky vyjadril aj k absencii zmluvy medzi SR a Vatikánom v programovom vyhlásení. Mikloško vyzval vládu premiéra Dzurindu, aby začala s Konferenciou biskupov Slovenska vážne rokovať o zriadení katolíckej univerzity. Minister školstva M. Ftáčnik uviedol, že pri vecnom posúdení problémov "prídeme k prijateľným riešeniam". Rozprava k programovému vyhláseniu vlády bude pokračovať dnes.