svojej návštevy v Londýne, včera vyhlásil, že nie je v jeho moci zastaviť prípadné vydanie bývalého diktátora španielskym úradom, o ktorom prislúcha rozhodnúť len ministrovi vnútra Jackovi Strawovi. Ten sa s čílskym šéfom diplomacie stretnúť odmietol.
Insulza počas svojho pobytu v Londýne varoval, že britský postup voči Pinochetovi sa môže v budúcnosti odraziť vo vzájomnej obchodnej výmene oboch štátov. Strawa, ktorý musí do 11. decembra rozhodnúť, či generál Pinochet bude vydaný do Španielska na základe v Madride vydaného zatykača, 150 členov dolnej snemovne parlamentu, medzi nimi 120 členov vládnucej Labouristickej strany, listom žiadalo, aby nedovolil návrat Pinocheta do Chile. Toto stanovisko odôvodňujú poslanci tvrdením, že v krajine vzhľadom na čílske zákony o amnestii nikdy nedôjde k trestnoprávnemu stíhaniu Pinocheta. Čílsky minister zahraničných vecí včera odletel z Británie do Španielska. V Chile včera pokračovali protestné akcie proti snahe Insulzu dosiahnuť návrat Pinocheta do vlasti. Čílsky favorit na prezidentské kreslo v budúcoročných voľbách Richard Lagos včera apeloval, aby sa v Chile podnikli politické kroky potrebné na zreformovanie čílskeho právneho systému, aby sa dosiahlo, že bývalý diktátor Augusto Pinochet by mohol byť súdený v Chile. Vyhlásil, že zadržanie Pinocheta vo Veľkej Británii by sa malo stať dôvodom na zavedenie nových reforiem v krajine. Na otázku, či čílska demokracia a právny systém sú dostatočne silné na postavenie Pinocheta pred súd, Lagos uviedol, že ochota a odhodlanosť čílskeho národa sú obrovské, bola by však potrebná väčšia politická angažovanosť.
Britský bulvárny denník The Mirror včera napísal, že Pinochet by radšej zomrel, než aby bol vydaný do Španielska. Generál svojej žene údajne povedal, že Britániu živý neopustí, ak minister vnútra dá príkaz na jeho vydanie.