Premiér M. Dzurinda je najdôveryhodnejším politikom - verí mu 24 percent občanov. V dôveryhodnosti za ním nasleduje predseda HZDS V. Mečiar so 16,3 percenta a tretím je predseda SOP R. Schuster, ktorý má 12,5-percentnú obľúbenosť. Rovnaké percento občanov dôveruje aj podpredsedovi SDĽ R. Ficovi. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky agentúry FOCUS. Reprezentatívny prieskum sa uskutočnil od 3. do 10. novembra a zúčastnilo sa ho 1052 respondentov od 18 rokov. Štvrtú priečku obsadil I. Gašparovič, ktorému dôveruje 8,8 percenta respondentov. Najobľúbenejšou političkou sa stala ministerka financií B. Schmögnerová s 8,5 percentami. Ďalej nasledujú S. Kozlík, E. Kukan, Béla Bugár a prvú desiatku uzatvára P. Weiss. Najnedôveryhodnejším slovenským politikom je expremiér Mečiar so ziskom 31 percent. M. Dzurindovi nedôveruje 17,6 percenta obyvateľov a J. Čarnogurskému 15,2 percenta.
NOVÝ RIADITEĽ TASR
Novým generálnym riaditeľom Tlačovej agentúry Slovenskej republiky sa včera stal Ivan Čeredejev. V súvislosti s transformáciou TASR na akciovú spoločnosť konštatoval, že to závisí od vôle politických špičiek. "Rozhodne budem tlačiť na to, aby sa TASR zmenila v prvom rade na štátnu akciovú spoločnosť. Ideálne by bolo sprivatizovať ju." Až vtedy by sa podľa I. Čeredejeva odstránil možný vplyv politických špičiek na prácu agentúry. Pokiaľ ide o personálne zmeny, tie sa podľa neho budú týkať predovšetkým administratívy.
OBVINENIE Z CENZÚRY
Riaditeľ košického štúdia STV M. Kleis odmietol obvinenie denníka Slovenská republika, ktorý ho obvinil z cenzúry za to, že zrušil vysielanie pravidelnej desaťminútovky katolíckeho kňaza Antona Hlinku. Kleis na to reagoval slovami, že rozhodnutie zrušiť vysielanie týchto programov nemožno v žiadnom prípade chápať ako cenzúru, pretože sa to týkalo troch reprízovaných príhovorov, ktoré už boli vysielané v roku 1996. Kňaz A. Hlinka, ktorý za komunistického režimu spolupracoval i sa Rádiom Slobodná Európa, patrí k stúpencom bývalého premiéra Mečiara. Pri prezidentských voľbách sa o Hlinkovi v kuloároch hovorilo i ako o možnom kandidátovi vtedajšej vládnej koalíce.
VYŠETROVANIE ATENTÁTU V BUDAPEŠTI SA KONČÍ
V blízkej budúcnosti bude vyšetrený júlový bombový atentát v Budapešti, ktorý si vyžiadal štyri ľudské životy. Vyhlásili to ministri vnútra oboch štátov, S. Pintér a L. Pittner, po svojom včerajšom rokovaní v Budapešti. Maďarský minister vnútra konštatoval, že od svojho kolegu získal "mimoriadne cenné informácie" týkajúce sa údajného spolupáchateľa spomínaného atentátu, pri ktorom bola odpálená nálož v aute zaparkovanom na rušnej "nákupnej" ulici Aranykez. Toto auto údajne zaobstaral slovenský občan. L. Pittner potvrdil, že slovenská polícia identifikovala továreň, v ktorej bola použitá trhavina vyrobená.
PROTI CIVILNEJ SLUŽBE
Zrušenie tridsaťdňovej lehoty stanovenej zákonom o civilnej službe, jej nesankcionovanie a vykonávanie alternatívnej civilnej služby pod civilnou správou žiadalo včera v Košiciach niekoľko desiatok demonštrantov. Akciu zorganizovala Amnesty International Slovensko - medzinárodná organizácia zaoberajúca sa ochranou ľudských práv. Mladí ľudia z Košíc na priestranstve pred ŠVK rozvinuli transparenty, na ktorých boli nápisy ako "Vojna je mor, ktorý ohlupuje ľudstvo".
(ČTK, TASR, SITA)