Američania a Japonci sa chystajú dobyť Mars

Podľa agentúry DPA sú americkí vedci odhodlaní v 21. storočí dobyť "červenú planétu" - Mars. V budúcich 10 až 15 rokoch počítajú s prieskumom, ktorý môže sen v podobe vyslania ľudí na Mars premeniť na skutočnosť.

Už 10. decembra 1998 a potom 3. januára 1999 vyšle Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) k Marsu dve sondy. Najprv vynesie nosná raketa Delta-II návratnú sondu Mars Climate Orbiter. Tá po prekonaní vzdialenosti 669 miliónov kilometrov bude krúžiť okolo Marsu a vráti sa na Zem s poznatkami o atmosfére Marsu. Mesiac po štarte Climate Orbitera bude vypustená sonda Mars Polar Lander. Tá po "hladkom" pristátí na severnom póle planéty vystrelí dve minisondy veľké ako lopty, ktoré sa rýchlosťou 200 m za sekundu "zaboria" do povrchu Marsu. Hlavnou úlohou minisond Deep-1 a Deep-2 bude hľadať v podzemí vodu, základ života. Hlavná sonda bude skúmať zloženie povrchu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Nami skúmaná oblasť Marsu by sa mala podobať polárnym oblastiam Zeme v tom, že najskôr mnoho miliónov rokov zbierala ľad a prach. Je to teda oblasť, ktorá bude vypovedať o dlholetej histórii Marsu," hovorí americká vesmírna bádateľka Suzanne Smrekaová. Dodala, že prieskum v hĺbke čo i len jedného metra umožňuje vedcom získať informácie o geologickom a klimatickom vývoji planéty za posledných 100 000 rokov, a že teda minisondy počas 50-hodinového pôsobenia môžu poskytnúť dôležité poznatky. Dôležité najmä preto, že Mars prešiel v začiatkoch svojej existencie "teplejším a vlhkejším" obdobím podobným klíme na Zemi. Potvrdili to aj chemické analýzy, urobené sondou Pathfinder so samohybným vozíkom Sojourner, ktorý pracoval na Marse 250 dní do polovice minulého roka. Sonda sprostredkovala zhruba 17 000 snímok, 16 chemických analýz hornín a 8,5 milióna meraní atmosférického tlaku, teploty a vetra. Americký vedec Joy Crisp zdôrazňuje, že niektoré z analyzovaných vzoriek hornín obsahovali "udivujúci podiel kremíka, ktorého pôvod nebol ešte určený". Podľa Crispa by mohol pochádzať buď z intenzívnej sopečnej činnosti, alebo mohol byť dôsledkom dopadu meteoritu, alebo procesu sedimentácie. Ďalšou americkou sondou, ktorá je stále aktívna a z orbity Marsu vysiela na Zem udivujúce snímky, je Mars Global Surveyor. Okrem štábu pracovníkov NASA aj americkí vedci na univerzitách a v spoločnostiach na výskum a využívanie vesmíru urýchľujú prípravy projektov, ktoré by raz mali umožniť pristátie ľudí na Marse. Tieto projekty sú len v štádiu pracovných návrhov. Zo súťaže o Mars nevypadáva ani Japonsko, ktoré v lete vypustilo sondu k Marsu – Planet-B. Vyvinul ju Inštitút kozmických a astronautických vied v Japonsku v spolupráci s odborom japonského ministerstva vzdelávania. Vyniesla ju japonská raketa M-5. Sonda Planet-B zatiaľ ešte krúži okolo Zeme, k Marsu má byť katapultovaná koncom roka.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 367
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 958
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 691
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 137
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 052
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 985
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 668
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 630
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu