v parlamente hlavne vďaka hlasom chudobných ľudí, si týždeň pred prezidentskými voľbami počínal vynikajúco - udržiaval si viac ako desaťperecntný náskok pred svojím jediným protivníkom, nezávislým kandidátom Henriquom Salasom. Chávez, ktorý sa už v minulosti snažil dostať k moci pokusom o prevrat, má teraz dobré šance, že získa pod kontrolu aj prezidentskú zložku moci. Aj keď obidve najväčšie politické strany sociálnodemokratická Demokratická akcia (AD) a Kresťanskosociálna strana (COPEI) odvolali svojich vlastných kandidátov, aby zvýšili šance na zvolenie Salasa vzhľadom na širokú volebnú základňu, bývalý pučista zrejme vyjde z volieb ako víťaz. Stredopravicová COPEI predtým nominovala bývalú Miss Universe Irene Sáezovú. Kandidatúra Cháveza rozdelila Venezuelu na dva tábory. Pre chudobných je Chávez hrdinom - tí majetnejší v ňom vidia budúceho ľavicového diktátora. K povesti buriča Chávezovi dopomohol krvavý puč, ktorým sa v roku 1992 pokúsil zvrhnúť vládu Carlosa Andrésa Péreza. Ten bol pred dvoma rokmi odsúdený za spreneveru verejných prostriedkov. Na územie USA má zákázaný vstup. Svojim voličom sľúbil referendum o zrušení kongresu a reformu politického systému.
Jeho rival sa naopak opiera o podporu obchodných kruhov. Guvernéra štátu Carababo a obchodníka Salasa kritici označujú za arogantného elitára, ktorý bude riadiť krajinu v prospech bohatých. Salas sa spolieha aj na pevné putá so Spojenými štátmi, kde študoval na Yaleskej univerzite.
Bez ohľadu na výsledky čaká na budúceho prezidenta, ktorý vo februári prevezme na päť rokov úrad od súčasnej hlavy štátu Rafaela Calderu (82), neľahká práca. Venezuela bola v 80. rokoch považovaná za jednu z pomerne stabilných krajín latinskoamerickej oblasti, v súčasnosti je najväčším dodávateľom ropy do USA a vďaka svojím obrovským príjmom z ropy sa zdalo, že má o budúcu prosperitu postarané. Avšak práve táto jednostranná orientácia priviedla Venezuelu do súčasnej krízy vyvolanej klesajúcou cenou ropy. Napriek veľkým zásobám tejto komodity žije teraz v ťaživej sociálnej situácii 80 percent obyvateľov krajiny, inflácia presahuje 50 percent.