preniesla túto metaforu do života, keď pripravuje ukrižovanie dvojice rímskokatolíckych kňazov, píše denník International Herald Tribune. Obaja, reverend Hillary Boma a reverend Lina Tujano sú obvinení, že umiestnili niekoľko desiatok bômb okolo hlavného mesta Chartúm 30. júna s úmyslom zmariť oficiálne oslavy výročia prevratu v roku 1989, keď sa Národný islamský front dostal k moci. Ak budú kňazi uznaní za vinných, spolu s 18 spoluvinníkmi môžu byť ukrižovaní podľa stredovekého islamského zákonníka, ktorý je základom sudánskeho právneho systému. Proces s kňazmi prebieha od 12. októbra za zatvorenými dverami. Medzinárodným organizáciám na ochranu ľudských práv, ktoré ho označujú za "šarádu", keďže dôkazový materiál je založený na vidoeozáznamoch svedeckých výpovedí, veľmi pravedopodobne vyrobených pod nátlakom, sa proces nepodarilo zastaviť.
Kňazov v Sudáne pravidelne každý mesiac predvádzajú na tajnú políciu, časté je aj demolovanie kresťanských svätýň a škôl. Kresťania žijú hlavne na juhu Sudánu a sú to prevažne čierni Afričania. Všetci až na dvoch obvinených sú južania, ktorých približne 1,8 milióna ušlo pred bojmi v konflikte medzi kresťanským juhom a prevažne arabským a islamským severom a usadilo sa v hlavnom meste, kde už tvoria asi 40 percent obyvateľov.
Deň, keď vybuchla séria bômb - za hlbokej noci, pričom nikto nebol zranený - bol zároveň aj dátumom, keď sudánsky prezident Omar Hasan Ahmad Bašír podpísal ústavu, ktorá vytvorila predpoklady na založenie legálnych opozičných strán. Dva dni po atentátoch legalizáciu opozičných strán odložil. Vzniesli sa obvinenia proti opozícii a tento týždeň bol prijatý predpis, podľa ktorého sa prakticky znovu potvrdzuje systém vlády jednej strany. "Načasovanie zatýkania a vyhlásenia vysokých vládnych predstaviteľov napovedajú, že bomby poskytli zámienku na to, aby opozičné strany nemohli v Sudáne vzniknúť," hovorí člen organizácie Human Right Watch.
Právnici mali po prvý raz dovolené vidieť zadržaných krátko pred procesom, všetci boli poznačení mučením a tvrdili, že sú nevinní. Štátna televízia odvysielala videozáznam priznania otca Bomu, pričom existujú dohady, že sa priznal preto, že mu pravdepodobne povedali, že iba tak môže zachrániť život svojho mladšieho kolegu Tujana…
"Nechcel by som, aby katolícka cirkev považovala kauzu za boj medzi vládou a cirkvou," hovorí minister zahraničných vecí Mustafa Osman Ismail. "Ak vedia, že otec Boma to urobil a chcú sa na to pozerať ako na politický problém, bude to neskôr veľmi zložité, keď budú prosiť o odpustenie," dodáva. (r)