Dve severské metropoly Štokholm a Oslo boli vo štvrtok dejiskom odovzdania Nobelových cien. Osem vedcov a jeden spisovateľ si včera prevzalo ceny na slávnostnom galavečere v štokholmskej Concert Hall z rúk švédskeho kráľa Carla Gustava XVI. Nobelovu cenu každoročne udeľuje Švédska kráľovská akadémia za literatúru, ekonomiku, medicínu, fyziku a chémiu, ku ktorým sa pridáva i cena za mier, ktorá bola odovzdaná v Oslo.
Dvaja politickí rivali zo Severného Írska - vodca umiernených protestantov David Trimble a jeho katolícky protivník John Hume, ktorých tohtoročná cena mieru symbolicky spojila v časoch, keď mierová dohoda vytvára predpoklady na spojenie v mieri dvoch večne súperiacich skupín Ulsteru, si navzájom vymenili hlboké prejavy uznania. Počas veľkolepej ceremónie v Oslo si prevzali Nobelovu cenu za mier za príspevok k mierovému riešeniu tridsaťročného ozbrojeného konfliktu v Severnom Írsku. "John Hume dal ľudskú tvár írskemu nacionalizmu. Ukázal svojmu národu, že sú to ľudia, ktorí určujú osud terirória, a nie územie definuje osud ľudí," povedal Trimle pred asi 200 hosťami veľkolepej večere s piatimi chodmi v osloskom hoteli Grand, ktorú usporiadala Nobelova komisia pre laureátov a ich hostí. Hume potom ocenil Trimblove rozhodnutie pristúpiť k rokovaniam napriek tvrdému odporu v radoch radikálnych probritských aktivistov. "David zasadol za rokovací stôl a pričinil sa o uzavretie dohody, ktorá nie je víťazstvom ani pre jednu stranu," povedal. Členka Nobelovej komisie Hanna Kvanmová uviedla, že panel, ktorý rozhoduje o tom, v koho rukách skončí každý rok toto prestížne ocenenie spolu s odmenou z Nobelovej pozostalosti, už dlho túžil dať cenu mieru práve niekomu zo Severného Írska. "Veľa rokov sme čakali na vhodnú príležitosť. Niekedy sa zdalo, že toto naše očakávanie je priveľké..."
Protestantský kňaz a severoírsky aktivista Ian Paisley však mávol rukou nad rozhodnutím Nobelovho výboru. Podľa neho držitelia ceny mieru vôbec nie sú vzorní bratia, žijúce legendy, hrdinovia, ani nič také. "Myslím si, že je to celkom nevhodné, pretože stále nemáme mier," povedal Paisley v rozhovore, ktorý poskytol v severoírskom Stormonte. Podľa neho násilie sa môže veľmi ľahko obnoviť, aj keď väčšina ozbrojených skupín sa zatiaľ drží prímeria.
Portugalský spisovateľ José Saramago, tohtoročný držiteľ ceny za literatúru, využil slávnostnú príležitosť, aby i v súvislosti s 50. výročím prijatia Všeobecnej deklarácie ľudských práv upozornil na to, ako vlády zlyhávajú pri zabezpečovaní ľudských práv a ako nadnárodné spoločnosti nedemokraticky praktizujú svoju moc. "Nespravodlivosť sa rozmnožila, nerovnosti sa prehĺbili," povedal pred asi 1300 hosťami na slávnosti v štokholmskej radnici. Sedemdesiatšesťročný J. Saramago sa venuje písaniu prózy i poézie a v jeho románoch a básňach sa prelína realizmus s ostrými politickými komentármi. (Reuters, r)