í predovšetkým spor o financovanie EÚ, ktoré je súčasťou Agendy 2000, potvrdil už niekoľko hodín pre príchodom na summit nemecký kancelár Gerhard Schröder, ktorý pred Spolkovým snemom predstavil ciele nemeckého predsedníctva od 1. januára 1999. Rozšírenie o nové krajiny zo strednej Európy Schröder podmienil ukončením vnútorných reforiem únie. "Bez reformy je prijatie nových členov nepredstaviteľné," uviedol. V rovnakom duchu sa včera na summite vyjadril nemecký minister zahraničných vecí Joschka Fischer. "Bez reformy, predovšetkým výdavkov v poľnohospodárskej oblasti, by mohlo rozširovanie vyletieť do vzduchu," vyhlásil Fischer počas prvého pracovného zasadnutia na summite EÚ. Fischer už po príchode do Viedne požadoval "radikálnu reformu rozpočtu EÚ". "Nemecko nemôže byť dlhšie dojnou kravou únie," povedal Fischer. Nemecko, ktoré prispieva najviac do európskej pokladnice, zdôvodňuje zníženie svojho príspevku tým, že len v minulom roku odviedlo do spoločnej kasy únie o 22 miliárd mariek viac, než z Bruselu dostalo. Fischer včera na adresu
Veľkej Británie uviedol, že dokonca "aj krajiny s vyšším HDP ako Nemecko platia menej ako Bonn".
Ešte pred začiatkom summitu dosiahlo Rakúsko ako predsedajúca krajina únie úspech, keď prispelo k ukončeniu viac ako štyri roky trvajúcich bilaterálnych rokovaní medzi Švajčiarskom a EÚ. Napriek výhradám Francúzska a Portugalska mohol rakúsky minister zahraničných vecí Wolfgang Schüssel ešte vo štvrtok pred polnocou zatelefonovať švajčiarskemu prezidentovi a ministrovi zahraničných vecí Flavio Cottimu a oznámiť mu - "podarilo sa to". Štyri roky po tom, čo sa Švajčiari v decembri 1992 odmietli podieľať na európskej integrácii vstupom do európskeho hospodárskeho priestoru, urobil teraz Bern dôležitý krok na ceste k svojmu dlhodobobému cieľu stať sa členom EÚ. Dohoda medzi Bernom a EÚ sa týka siedmich oblastí. Na včerajšej tlačovej konferencii označil Flavio Cotti uzavretie dohody, ktorá by mala do platnosti vstúpiť v roku 2001, za "veľmi dôležitý deň pre Švajčiarsko". Bern realizuje dve tretiny svojho zahraničného obchodu práve s EÚ. Cotti ocenil nasadenie Rakúska v tejto veci a vyzdvihol tým skutočnosť, že aj malé krajiny môžu mať v EÚ obrovský vplyv.
V súvislosti s politikou zamestnanosti, ktorá bola prvou témou, ktorej sa Rada EÚ včera venovala, predseda EP Gil-Robles uviedol úspechy únie v tomto smere. Od začiatku januára pribudlo v únii 1,7 milióna pracovných miest, čím sa nezamestnanosť znížila prvýkrát od roku 1992.