Európy za nesporné zásluhy o európsku integráciu. Rakúsky kancelár Viktor Klima ako hostiteľ summitu vo svojom laudatiu v bývalom cisárskom paláci Hofburg označil Kohlovo pôsobenie vo funkcii kancelára za "symbol vzostupu Európy". Najmä Kohlovi vďačí EÚ za to, že začiatkom 80. rokov prekonala určitú "únavu z nárastu" a opäť nasadila jednoznačne vzostupné tempo. Dojatý Kohl so slzami v očiach poďakoval prítomným najvyšším predstaviteľom EÚ za priateľstvo, ktoré k nemu prechovávajú, a za spoluprácu v uplynulých rokoch. "Stará" Európa je teraz mladá a silná, a rozhodne ešte nepovedala svoje posledné slovo, povedal Kohl. "Ja ale nie som žiadny pomník," zdôraznil v reakcii na Klimovu úvodnú reč. "Už preto nie, že keď pomník odhalia a slávnosť sa skončí, prilietajú vtáci a robia na pomník určité veci. To nepotrebujem," dodal.
Kohla zatiaľ predbehol len jeden európsky politik - v roku 1976 - Jean Monet. Ten dostal čestné občianstvo po tom, čo pod heslom "Už žiadnu vojnu" založil v roku 1951 Európske spoločenstvo uhlia a ocele - akéhosi predchodcu súčasnej únie.
Kohlova éra sa však skončila. Nepotvrdilo to len vyznamenanie za zásluhy. Jeho nasledovník Gerhard Schröder len niekoľko hodín pred summitom totiž ukázal, že do Viedne prichádza iné Nemecko. Kohlovo krédo, že Európska únia sa po zjednotení krajiny nesmie zastaviť na jeho východnej hranici, vystriedala Schröderova starosť o nemecké marky, ktorých do európskej pokladnice putuje príliš veľa. "Nemecko nie je dojná krava," povedal na rovinu nemecký šéf diplomacie Joschka Fischer. Kým sa financovanie únie spravodlivo nerozdelí medzi všetkých jej členov, žiadne rozširovanie nebude, doplnil ho zase Schröder.
Kohl považoval finančné problémy za druhoradé, aj preto sa vo Viedni stal čestným občanom Európy. Teraz sa bude prizerať, či spor o peniaze neohrozí jeho historický projekt, ktorý už nestihol dokončiť.
MIRIAM MRÍZOVÁ, Viedeň