JOSÉ SARAMAGO - Narodil sa 19. novembra 1922 v dedine Azinhaga v portugalskej provincii Ribatejo. V roku 1966 na seba upozornil svojou prvou básnickou zbierkou Os poemas possiveis (Možné básne), celosvetové uznanie kritiky mu priniesol román Memorial di Convento (v slovenčine vyšiel pod názvom Povesť o kláštore) z roku 1982, ktorý roku 1990 inscenovali v milánskej La Scale pod názvom Baltasar a Blimunda. K jeho ďalším dielam patrí: Rok smrti Ricarda Reisa (1984), A Jangada de Pedra (1986), Dejiny obliehania Lisabonu (1989), Mesto slepých (1996 - budúci rok by mal román vyjsť v slovenčine vo vydavateľstve Slovart v edícii MM), pričom jeho posledným románom je Todos os Nomes (Všetky mená), ktorý je stále v pozornosti všetkých literárnych hitparád. Jeho dielo bolo preložené do 28 jazykov a román Baltasar a Blimunda bol vydaný až 20-krát. Od roku 1993 žije spolu so svojou manželkou, španielskou novinárkou, v Lanzarote na Kanárskych ostrovoch.
"Nobelova cena? Je to zadosťučinenie, že moja literatúra oslovila."
(José Saramago, laureát Nobelovej ceny za literatúru za rok 1998)
"Keď bola Nobelova cena udelená prostredníctvom Josého Saramaga portugalskej literatúre, je to satisfakcia celej portugalčine," povedal vzápätí po vyhlásení tohtoročného nositeľa Nobelovej ceny Švédskou kráľovskou akadémiou - 8. októbra - slávny brazílsky spisovateľ Jorgé Amado, jeden z horúcich kandidátov na bezkonkurenčne najprestížnejšie ocenenie na poli literatúry. "Veľmi ma to uspokojilo. Ak si niekto Nobelovu cenu zaslúži, potom je to naozaj José Saramago. Cenu získal veľký umelec," uzavrel svoje hodnotenie Amado, v ktorom je obsiahnuté všetko podstatné. Vo štvrtok 10. decembra bolo vyhlásenie švédskych akademikov spred dvoch mesiacov naplnené na slávnostnom galavečere v štokholmskej Concert Hall, počas ktorého osem vedcov (za ekonomiku, medicínu, fyziku a chémiu) a jeden spisovateľ prevzali pred 1300 hosťami z rúk švédskeho kráľa Carla Gustava XVI. Nobelovu cenu. Slávnostnému ceremoniálu v Štokholme predchádzalo udeľovanie Nobelovej ceny za mier v susednej nórskej metropole Oslo, ktorú získali dvaja politickí rivali zo Severného Írska - vodca umiernených protestantov David Trimble a jeho katolícky protivník John Hume za mierové vyriešenie tridsaťročného ozbrojeného konfliktu v Severnom Írsku.
Neoficiálna inaugurácia nového laureáta Nobelovej ceny za literatúru sa uskutočnila v druhý deň najväčšieho veľtrhu na svete vo Frankfurte nad Mohanom (7.-12. 10.), ktorý mal tohto roku svoje 50-ročné jubileum. J. Saramago prišiel na frankfurtský veľtrh viac-menej anonymne a nebol dokonca uvedený ani v oficiálnom katalógu pozvaných hostí jednotlivých svetových vydavateľstiev. Správa ho zastihla už pri odlete domov na Kanárske ostrovy. V sprievode svojho portugalského vydavateľa J. Oliveiru sa za výdatnej pozornosti médií triumfálne vrátil na veľtrh a aj pre SME poskytol J. Saramago rozhovor, ktorý bol publikovaný 12. 10. 1998. Sedemdesiatšesťročný José Saramago je prvým Portugalcom pocteným touto významnou cenou a zároveň štvrtým Európanom oceneným v posledných rokoch v nepretržitom slede za sebou. Švédska akadémia svoje rozhodnutie zdôvodnila tým, že Saramagove diela neustále umožňujú čitateľom pochopiť iluzórnu realitu vďaka podobenstvám plným charakteristickej fantázie, súcitu a irónie. V Saramagových románoch a básňach sa prelína realizmus s ostrými politickými komentármi. "Som za slobodu práv národov a ich kultúry. Nezávislosť národa je základnou podmienkou jeho budúcnosti," povedal okrem iného v rozhovore pre SME J. Saramago, u ktorého je známa jeho ľavicová orientácia. "Keď padol v Portugalsku fašizmus, myslel som si, že nič nemôže zabrániť tomu, aby sa Portugalsko stalo socialistickým štátom. Ako člen komunistickej strany a v polovici 70. rokov aj pracovník ministerstva som túto ideu verejne presadzoval. Keď sa vývoj ubral smerom doprava, stiahol som sa a začal sa živiť prekladmi. O sociálnodemokratických ideáloch som však stále presvedčený."
ĽUDO PETRÁNSKY ml.