va o mobilizácii záložníkov, ktorí majú bojovať s ozbrojencami odmietajúcimi sa podriadiť čečenskému vedeniu. Včera rozhodol, že výnimočný stav potrvá od polnoci jeden mesiac. Mobilizáciu vyhlásili v sobotu a dosiaľ vytvorili tri pluky. Niekoľko tisíc čečenských vojakov prisahalo vernosť prezidentovi Maschadovovi na vojenskej základni Chankala v blízkosti metropoly Groznyj, kde predtým dislokovali ruských vojakov. Majú kontrolovať strategické objekty a aj jednotlivé obce. Nevylučuje sa pritom, že ich činnosť sa rozšíri aj na územie ruských republík susediacich s Čečenskom. "Ak budú Čečeni postupovať po vzájomnej dohode, potom spolupráca nie je vylúčená," citoval včera ruský denník Kommersant vyjadrenie oficiálnych zdrojov z ruského ministerstva vnútra. Ak podniknú samostatné kroky mimo územia Čečenska, potom im tieto "výpady" zarazia, uviedol nemenovaný zdroj. "Nemožno pripustiť prenikanie ozbrojencov na naše územie," upozornil.
Mobilizácia rezervistov a výnimočný stav nasledovali po vražde troch britských občanov a jedného Novozélanďana, ktorých pozostatky sa našli minulý týždeň v Čečensku. Brutálna vražda značne poškodila povesť Grozného. Podľa oficiálnych čečenských zdrojov už údajne zatkli organizátora únosu Aptia Abitajeva. Čečenský vicepremiér Turpal Argerijev uviedol, že únosca sa k činu priznal a oznámil mená svojich spoločníkov.
Podľa čečenskej ústavy je povolanie záložníkov prípustné len v prípade vonkajšieho ohrozenia. Vojaci, ktorí sa podriadili mobilizačnému rozkazu prezidenta, by však mali bojovať proti svojim krajanom. Kommersant včera vo svojom úvodníku napísal, že "Maschadov sa pripravuje na vojnu s Ruskom". "Ďalší pokus čečenského vedenia urovnať situáciu v republike je odsúdený na neúspech. Príslušníci osobitných služieb a ozbrojenci, ktorí sa k nim pridali, budú bojovať s celou armádou dobre vyzbrojených a vycvičených poľných veliteľov, ktorá je čo do počtu porovnateľná s oficiálnymi silami," uviedol včera denník Kommersant.