ANKARA (ČTK) - Turecko a Taliansko rokujú o možnosti poslať vodcu kurdských separatistov Abdullaha Öcalana z Talianska do tretej krajiny. Po tom, čo obidva štáty prediskutovali mnoho iných možností, uvažuje teraz Rím o tom, že pošle Öcalana do susedného Albánska, povedal úradujúci turecký premiér Mesut Yilmaz pre včerajší turecký denník Hurriyet. Ankara a Rím vedú spory o Öcalanovom osude odvtedy, čo predsedu Strany kurdských pracujúcich (PKK) začiatkom novembra zadržali na rímskom letisku a požiadal v Taliansku o politický azyl. "Chcú (Taliani) ho definitívne poslať do tretej krajiny. Navrhli sme Pakistan, oni povedali nie. Chceli Severnú Kóreu, ale my sme povedali nie. Teraz je na programe Albánsko. Proti tejto krajine nebudeme mať námietky," povedal Yilmaz pre turecký denník. Neupresnil však, či by Öcalana v tretej krajine postavili pred súd alebo len deportovali z Talianska. Nie je ale jasné, či by Albánsko, ktoré Turecko považuje za blízkeho spojenca, Öcalana prijalo alebo či by súhlasilo s jeho vydaním do Turecka.
Vodca kurdských povstalcov stál na čele boja Kurdov za samostatný štát na juhovýchode Turecka 14 rokov. V zrážkach medzi povstalcami a vládnymi vojakmi zahynulo vyše 30 000 ľudí. V nedeľu sa však Öcalan sám dištancoval od tohto ozbrojeného konfliktu.
Na podnet právneho zástupcu Turecka včera rímsky súd otvoril vyšetrovanie proti talianskemu ministrovi spravodlivosti Olivierovi Dilibertovi. Dôvodom sťažnosti podanej právnikom Augustom Sinagrom je ministrov postup v prípade zadržiavaného kurdského predáka Abdullaha Öcalana. Napriek skutočnosti, že obvinenia voči ministrovi vzniesol právnik zastupujúci Turecko, nie je zatiaľ jasné, či akciu iniciovala vláda v Ankare. Sinagra tvrdí, že Diliberto - jeden z dvoch marxistických ministrov v centristicko-ľavicovom kabinete - zneužil svoje právomoci, keď tesne pred rozhodnutím rímskeho odvolacieho súdu vo veci uväznenia kurdského vodcu vyhlásil, že podmienky Öcalanovho väznenia by mali byť menej reštriktívne. Súd následne rozhodol presne v tomto zmysle, čím Öcalanovi umožnil presun z nemocnice do súkromného príbytku neďaleko Ríma s povinnosťou denne sa hlásiť polícii. Rovnaký súd oznámil, že Taliansko neuzná Tureckom vydaný medzinárodný zatykač na Öcalana, keďže talianska ústava zakazuje vydávanie podozrivých do krajín, kde im hrozí trest smrti.