h politológov súčasnosti, ktorému zatiaľ vyšla väčšina prognóz týkajúcich sa krajín východnej Európy. Som zvedavý, aká bude jeho predpoveď pre Slovensko". Avšak to, čo od profesora počul, ho tak vyľakalo, že sa celkom úprimne a otvorene všetkým priznal: "Celú noc som nespal, ešte na druhý deň v aute som bol ako zmoknuté kura. Bolo to precitnutie."
Pán premiér síce nepovedal presne, čo sa dozvedel od profesora Brzezinského, ale jedno bolo isté. Premiér Mečiar zistil, že svoj slogan "Slovensko je odsúdené na úspech" by nemal používať tak často, a hlavne by ho nemal hlásať po každom nedôverčivom pohľade svojich domácich odporcov.
S pánom Brzezinským sa bývalý premiér stretol ešte raz. Tentoraz sa schôdzka konala na slovenskej pôde a účasť na nej sa rozšírila o predstaviteľov vtedajšieho parlamentu a vlády. Schôdzka sa konala v júli 1993, teda dva mesiace po stretnutí vo Washingtone: "Myslím si, že aj samotný premiér bol prekvapený tým, ako rýchlo som sem prišiel. Pomerne obšírne som bol informovaný o bezsennej noci, ktorú mal po stretnutí so mnou. Mal som nutkanie priniesť mu nejaké pilulky na spanie, aby sa to nestalo aj počas tejto návštevy." Pán Brzezinski sa rozhodol, že keďže cíti z osobných dôvodov k Slovensku veľké sympatie, úprimne povie predstaviteľom krajiny, čo by mali urobiť pre jej rýchlu a úplnú integráciu.
Na spomínanom stretnutí v júli 1993 sa pán Brzezinski vyjadril aj k celosvetovej situácii:
"Pokiaľ by som mal charakterizovať celkovú situáciu vo svete, musím skonštatovať, že niekedy je užitočné mať veľmi krátke slovné spojenie, ktoré definuje podstatu celosvetového vývoja. Počas posledných štyridsiatich rokov bolo takýmto slovným spojením ,studená vojna‘. Dnes by som na definovanie súčasnej situácie použil spojenie ,globálny zmätok‘. Globálny zmätok, to je stav turbulencie, stav rozsiahlej nestability, stav neprítomnosti akéhokoľvek zjednocujúceho zdroja autority, stav neprítomnosti konsenzu, ba dokonca stav kultúrnej a filozofickej viaczmyslovosti. Nemyslím si, že sa tento globálny zmätok rýchlo skončí. Môj názor je taký, že naša nová éra bude érou dlhotrvajúcej turbulencie. Amerika ako jediná veľmoc nedokáže sama osebe zabezpečiť medzinárodnú stabilitu. Potrebuje silného partnera, ktorým je Európa.
Pokiaľ ide o Európu, dnešnou realitou je existencia troch Európ. Existuje prvá Európa, ktorou je Európa integrácie, ekonomickej prosperity, Európa, ktorá v budúcom desaťročí asi prejde od ekonomickej jednoty aj k politickej jednote. Okrem tejto prvej Európy dnes existuje aj druhá Európa. Je ňou Európa postkomunistických krajín strednej Európy, ku ktorým patrí aj Slovensko. Európa, prechádzajúca transformáciou, ktorá je nielen ťažká, ale si vyžiada aj veľké a dlhotrvajúce obete v sociálnej oblasti od ľudí, ktorých sa to dotýka. Skutočnosť však ešte väčšmi komplikuje existencia tretej Európy, ktorú predstavuje predovšetkým bývalý Sovietsky zväz, Európy, v ktorej sa procesy transformácie ešte len začínajú a ktorej ťažkosti sú oveľa väčšie a vyhliadky na úspech oveľa menšie."
* *
Profesor Brzezinski sa pred rokom jasne vyjadril, že "Mečiar je možno dobrý politik, ale slabý štátnik. Ak Slovensko neprijmú do NATO, dejiny ho budú prísne súdiť…" Dnes je už jasné, že Slovensko tak skoro ako jeho tri susedné krajiny do NATO neprijmú.
DANIELA BARTOŠOVÁ