MADRID (REUTERS, r) - Bosna môže očkávať "turbulenciu" začiatkom budúceho roka, keď sa utečenci - príslušníci národnostných menšín - vrátia do svojich domovov pod ochranou jednotiek pod velením NATO, povedal v utorok vyslanec medzinárodného spoločenstva pre Bosnu Carlos Westendorp. "Úsilie prekonať prekážky a problémy bude veľmi náročné, predovšetkým kvôli slabej bezpečnosti. Ľudia sa pri návrate domov necítia dosť bezpečne, lebo polícia a justičný systém s nimi nezaobchádzajú ako s normálnymi občanmi."
Hlavným cieľom misie, ktorá teraz vstupuje do štvrtého roku existencie, je vytvoriť mnohonárodnostný a nezávislý systém po katastrofálnej vojne v rokoch 1992-1995 medzi Bosniakmi (Moslimami), Srbmi a Chorvátmi. "Zatiaľ však… desaťtisícom utečencov, ktorí požiadali o návrat domov, musíme zaistiť bezpečnosť, a tú môže poskytnúť SFOR," zdôraznil Westendorp. "Vieme, že narazíme na odpor, budeme čeliť turbulencii," povedal pre Reuters na madridskej konferencii o uplatňovaní daytonskej mierovej dohody.
Zdroje NATO tvrdia, že spojenci sú odhodlaní neustúpiť hrozbám nepokojov zo strany miestnych radikálov, ktorí sa pokúsia zablokovať návrat menšín vyvolávaním vzbúr a vypaľovaním domov. V minulom roku zaznamenali prinajmenšom 70 takýchto incidentov, keď sa bosnianski Moslimovia snažili vrátiť do prevažne chorvátskych častí južnej Bosny. Zdroje blízke Westendorpovi povedali, že sily SFOR boli tento rok "minimalistické" pri interpretácii smerníc NATO, a výsledkom bolo, že z času na čas hŕstka miestnych banditov dokázala znechutiť utečencom návrat do ich domovov. Západ však údajne investoval priveľa politického kapitálu do Bosny, než aby takéto sily nechal zvíťaziť, a rok 1999 bude rokom, keď to ukáže.
Asi 420 príslušníkov polovojenskej polície v mnohonárodnostných špecializovaných jednotkách (IPTF) teraz funguje ako súčasť zboru SFOR, ktorý má 32 000 členov. Útvary NATO by mohli zohrať podobnú úlohu, keby sa rozšírila interpretácia ich mandátu. "Hľadáme príklad podobnej úlohy a za vzor sme zobrali tú, ktorú zohrali britské jednotky v Severnom Írsku," povedal jeden diplomatický zdroj, čím mienil pouličné hliadky a úzky kontakt so znepriatelenými komunitami.