NEW YORK, BAGDAD (ČTK, r) - Hrozba bezprostredného vojenského útoku na Bagdad sa stala včera opäť realitou. V neskorých popoludňajších hodinách nášho času sa zišla v New Yorku na mimoriadnom zasadnutí Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN), ktorá rokovala o ďalšom vyhrocovaní sa situácie v oblasti. Stalo sa tak na nátlak ruskej strany po tom, čo OSN oznámila, že jej zbrojní inšpektori dostali príkaz opustiť Bagdad a humanitárni pracovníci sa tiež majú pripraviť na prípadnú evakuáciu Iraku. Odsun personálu Osobitnej komisie pre dohľad nad plnením podmienok prímeria s Irakom (UNSCOM) nariadili po tom, čo predseda UNSCOM Richard Butler odovzdal v utorok Bezpečnostnej rade OSN správu, podľa ktorej Irak ešte stále úplne nespolupracuje so zbrojnými inšpektormi OSN a bráni im v práci.
Butlerova kritická správa, ktorá je podľa nemenovaných predstaviteľov OSN pre Irak "veľmi negatívna", vyhrotila situáciu a nie je vylúčená vojenská operácia USA a Veľkej Británie proti Iraku. Washington a Londýn označili správu za "veľmi vážnu" a začali príslušné konzultácie. USA a Veľká Británia pritom už pred časom pohrozili, že zaútočia na Irak bez ďalšieho varovania, keď s inšpektormi OSN nebude spolupracovať. Zo základne UNSCOM v Bagdade včera už odišli tri autobusy s inšpektormi misie k letisku neďaleko mesta, odkiaľ by mali byť prepravení do Bahrajnu.
Britský minister zahraničných vecí Robin Cook včera potvrdil, že vojenský útok na Irak už nemusí byť schválený Bezpečnostnou radou OSN. "Nejde sa o žiadnu technickú záležitosť. Základným problémom je skutočnosť, že tu máme brutálneho diktátora, ktorý v minulosti použil chemické zbrane a ktorý sa naďalej pokúša získať zariadenia na výrobu chemických a biologických zbraní. A v tom nemôže ďalej pokračovať," povedal Cook v rozhovore pre rozhlasovú stanicu BBC. Washington oznámil, že všetky možnosti sú otvorené, ale že USA zatiaľ neprijali rozhodnutie, či podniknú letecké údery na Irak.
Podpredseda irackej vlády Tárik Azíz včera vyhlásil, že účelom správy, v ktorej šéf osobitnej komisie OSN Richard Butler uvádza, že Bagdad nespolupracuje úplne s OSN, je ospravedlniť vojenský útok Spojených štátov na Irak. "Za touto správou je zlý úmysel a jej cieľom je osobitne ospravedlniť americkú a britskú vojenskú agresiu proti Iraku," citovala Azíza oficiálna irácka tlačová agentúra INA. "Táto správa je plná klamstiev a skresľuje skutočnosť," povedal Azíz. Uviedol, že Irak splnil svoje záväzky obsiahnuté v liste zo 14. novembra, ktorý v poslednej chvíli zastavil americký útok na iracké vojenské ciele, a v ktorom prisľúbil úplnú spoluprácu s inšpektormi OSN. Inšpektori podľa Azíza od toho času splnili stovky úloh vrátane monitorovania, inšpekcií a rozhovorov. Hovorca britskej vlády včera súčasne uviedol, že pri plánovaní útoku na Irak treba vziať do úvahy pôstny mesiac ramadán, ktorý sa má začať tento týždeň. "Ramadán je faktor, s ktorým sa bude vážne počítať," uviedol hovorca.