ako tranzitnej krajiny je aj naďalej pašovanie drog. Uvádza sa to v správe výboru expertov Rady Európy (RE), ktorí skúmali opatrenia Slovenska - rovnako ako ČR, Slovinska, Malty a Cypru - proti praniu špinavých peňazí.
Slovensko je zraniteľné v otázke prania špinavých peňazí vzhľadom na to, že ekonomika je stále do veľkej miery založená na platbách v hotovosti a že okrem bankovných inštitúcií má aj mnoho nebankovných podnikov, ako sú kasína a herne, tvrdí správa. Podľa nej možnosti integrácie špinavých peňazí do legálnej ekonomiky ponúkajú aj nákupy nehnuteľností a poisťovníctvo.
Slovensko ako jedna z prvých krajín strednej a východnej Európy prijala v roku 1994 legislatívu proti špinavým peniazom a urobila významné kroky pri vytváraní režimu boja s touto kriminalitou. Pokiaľ by SR rozšírila terajší zákon z bánk aj na ďalšie finančné inštitúcie a doriešila právne nedostatky zákona, ktoré si dobre uvedomuje, môže svoj systém boja so špinavými peniazmi dotiahnuť na úroveň, keď bude plne zodpovedať medzinárodným štandardom, uvádza sa v správe EK. Správa tiež navrhuje vytvorenie koordinačného orgánu, ktorý by zabránil rozdrobeniu zodpovednosti medzi jednotlivé úrady a na ktorom by sa podieľali všetci účastníci boja proti praniu špinavých peňazí. Podľa expertov RE by úsilie v tomto smere mohlo viesť ministerstvo vnútra. Správa tiež odporúča, aby sa zastavilo vydávanie anonymných vkladných knižiek na doručiteľa a aby sa pretransformovali postupne na normálne účty.
RE vydala správu na základe návštevy expertov výboru RE a osobitnej finančnej skupiny pre pranie špinavých peňazí (FATF) pôsobiacej pri Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ktorí boli v Bratislave v druhej polovici júna.