Ak cítite, že sa v rodine schyľuje k ostrej slovnej výmene s partnerom, odporúčajú psychológovia zažať na stole sviecu. Zbavíte sa tak pri hádke zbytočných afektov a neuvážených tvrdení, ktoré môžu situáciu ďalej zhoršiť, prípadne vyvolať tichú domácnosť. Pohľad na mihotavý plamienok sviečok nás nielen upokojuje, ale aj pomáha skoncentrovať sa, lepšie hľadať argumenty a zbavuje agresie.
ZVYKY A VEŠTENIA
Predvianočné folklórne tradície na Slovensku používajú sviecu a čarovanie s ňou veľmi často. Už na Ondreja, keď dievčatá liali do vody olovo, nesmela na stole chýbať rozsvietená svieca. Podobne na Luciu chodievali dievčatá po domoch vyháňať bosorky. V jednej ruke zvykli držať pierko na vymetanie kútov miestností, v druhej zápalenú sviecu. Najviac sa však sviece využívali v spojitosti s rôznymi veštbami priamo na Štedrý deň. Do orechových škrupín sa kládli drobné úlomky sviec, ktoré sa spúšťali na vodu. Ak sa niektorému členovi rodiny takáto lodička prevrhla a svieca zhasla, čakali ho v nasledujúcom roku nešťastia a choroby. Podobný osud vraj čaká toho člena rodiny, ku ktorému sa počas štedrovečernej večere často ohýbal plameň sviece.
VLASTNÁ VÝROBA SVIEC
Sviece, ktoré sa využívajú na rôzne druhy bielej mágie, by mali byť vyrobené vlastnoručne. Doma sa vyrábajú ponornou alebo odlievacou metódou.
PONORNÁ METÓDA
Je najstaršou metódou výroby sviečok, na ktorú netreba nijakú formu. Zoberieme knôt, ktorý je o kúsok dlhší ako výsledná sviečka. Roztopený vosk v nádobe musí byť najmenej taký dlhý ako knôt. Pripevníme knôt na rúčku varešky a ponoríme ho do roztopeného vosku s teplotou okolo 82-85 stupňov. Potom ho vytiahneme a počkáme asi 30 sekúnd, dovtedy by mal vosk stuhnúť. Postup opakujeme, kým sviečka nemá želanú hrúbku. Takto možno pripravovať aj viac sviečok naraz - na varešku pripevníme niekoľko knôtov.
ODLIEVANIE
Rozpustíme vosk v nádobe a nalejeme ho do špeciálnej sviečkovej formy alebo vlastnoručne vyrobených foriem z hliny, cínu, konzerv, alebo iných použiteľných predmetov vhodných na odlievanie. Pritom treba dávať pozor, aby sa neskôr od seba vosk a forma dobre oddelili. Nesmieme zabúdať, že vosk je veľmi horúci. Do naliateho vosku vložíme knôt, najlepšie, keď je ešte mäkký. Zavedieme ho doň jednoducho čalúnnickou ihlou. Hornú stranu dobre zavrieme tekutým voskom, rovnako ako priestor, ktorý vznikol pri zavádzaní knôtu. Knôt ťaháme cez sviečku a koniec odstrihneme. (eta, Mágia sviečok)