Policajné posily boli rozmiestnené aj neďaleko amerického veľvyslanectva v obave z protestov proti americko-britským útokom na Irak. Aktivisti Islamskej študentskej skupiny včera demonštrovali proti útokom na Bagdad pred djakartským sídlom OSN. Hlavnými príčinami dva mesiace trvajúcich nepokojov sú obavy, že v krajine sa nezačne proces demokratizácie prisľúbený prezidentom Habíbím. Protestujúci kritizujú aj stále významnú úlohu armády v politike krajiny.
Špeciálna spravodajkyňa OSN pre násilie proti ženám Radhiká Kumarasvámíová včera v srílanskom hlavnom meste Kolamba obvinila indonézsku armádu za vlády exprezidenta Suharta z uskutočňovania masových znásilnení. Vyšetrovateľka OSN tým vo vyhlásení pre agentúru Reuters podporila správy mnohých mimovládnych organizácií v Indonézii, ktoré uvádzajú, že počas májových nepokojov v Djakarte bolo znásilnených veľa žien čínskeho pôvodu. Vládni predstavitelia vrátane ministra obrany a šéfa armády generála Wiranta to opakovane popreli. "Počas májových nepokojov došlo k masovým znásilneniam žien, všetky boli Číňanky. Stretli sme sa s mnohými obeťami a je jasné, že k tomu došlo vo veľkom rozsahu," vyhlásila Kumarasvámíová a dodala, že išlo pravdepodobne o organizované znásilnenia. Obvinila indonézske úrady, že sa ešte pred Suhartovým pádom v máji dopúšťali násilia na ženách vo Východnom Timore, v provinciách na severe Sumatry a v Novej Guinei. Indonézia obsadila Východný Timor v roku 1975, keď sa odtiaľ stiahla bývalá koloniálna veľmoc Portugalsko.
Miestne mimovládne organizácie zaznamenali sťažnosti 168 znásilnených žien. Údaj je podľa spravodajkyne OSN podhodnotený, pretože mnohé obete políciu neinformovali.