Po 70 hodinách vzdušných úderov na Irak oznámil v sobotu prezident USA Bill Clinton, po rušnom dni, keď Snemovňa reprezentantov dala svoj súhlas na začatie procesu impeachmentu vo dvoch zo štyroch bodov, koniec operácie Púštna líška. Podľa Clintona sa americkým a britským silám podarilo spôsobiť irackému režimu vážne škody predovšetkým vo veliteľských štruktúrach, ktoré riadili iracký program výroby zbraní hromadného ničenia. "Operácia bola naplnená v súlade s naším 70-hodinovým plánom," povedal novinárom v Bielom dome, pričom dodal, že USA sú pripravené zaútočiť znovu, ak Bagdad neumožní inšpektorom UNSCOM pokračovať v práci.
ÚTOKY SA PRETIAHLI DO RAMADÁNU
Štyri noci od stredy dopadali na Irak riedené strely a bomby, pričom piatkové bombardovanie sa skončilo krátko po začiatku ramadánu. Nový mesiac sa na oblohe objavil už v piatok, a tak sa Spojeným štátom nepodarilo naplniť svoj cieľ - skončiť operáciu s ohľadom na svojich spojencov v islamských krajinách pred začiatkom posvätného pôstneho mesiaca. Pri poslednom útoku, v sobotu o 19.35 SEČ, už počas ramadánu, pri výbuchu pred vchodom do budovy ministerstva práce v Bagdade boli zranení traja členovia ochranky.
BAGDAD: VIAC CIVILNÝCH OBETÍ AKO VOJAKOV
Podľa jednej z regionálnych televíznych staníc si Púštna líška vyžiadala najmenej 73 obetí a vyše 200 ranených medzi Iračanmi. Iracké zdroje tvrdia, že aj obytné štvrte a sklady potravín mali USA vytypované ako ciele, pri výbuchu v jednom študentskom domove napríklad prišlo o život 12 študentov.
V BAGDADE JE OPÄŤ KĽUD
V Bagdade v nedeľu Iračania opustili svoje kryty, plní prejavov radosti, že štvordňová nočná mora je za nimi. Aj keď tu vládol pokoj, predsa sa za štyri dni zmenila nálada. Kým prvé dva dni Iračanov bombardovanie nevykoľajilo a pokračovali v bežných každodenných aktivitách, po piatkovom intenzívnom údere nastala zmena. Začali sa spytovať na aféru amerického prezidenta a vlastne nechápali, prečo je Irak znovu vojensky trestaný. Ich hnev však smeroval predovšetkým na Washington: "Toto je víťazstvo irackého ľudu," hovorí jeden z obyvateľov štvormiliónového hlavného mesta. "Dokazuje to, že Iračania sú v práve, aj iracká vláda je v práve," dodáva. Budúcnosť zrejme prinesie Iračanom ešte veľa utrpenia, a oni sú si toho vedomí.
BILANCIA PENTAGONU
"Práca bola urobená vynikajúco," zhodnotil v sobotu minister obrany USA William Cohen vojenské údery v Iraku a podľa neho sa Američanom podarilo zdržať program výroby irackých zbraní najmenej o jeden rok. Hlavným cieľom bombardovania bolo podľa neho znížiť Saddámovu schopnosť vyprodukovať zbrane hromadného ničenia a ohrozovať nimi svojich susedov. Medzi hlavné terče útokov patrili centrá Republikánskej gardy, ktoré považujú USA za základný pilier Saddámovej moci, vzhľadom na kompetencie riadiť výrobu zbraní jadrových, chemických a biologických. Podľa USA zasiahnuté boli štyri. Podľa Pentagonu za štyri dni útokov sa zasiahlo 97 cieľov, čo v sobotu čelní predstavitelia ministerstva a armády doložili leteckými fotografiami - na nich bolo možné rozpoznať trosky kasární Republikánskej gardy a vládnych budov v Bagdade. Zásah neminul ani sedem Saddámových palácov, bagdadské ústredie vládnej strany Baás a vyradený bol aj jeden systém protileteckej obrany. Americký generál Henry Sheltona uviedol, že spolu bolo vystrelených približne 325 striel s plochou dráhou letu typu Tomahawk a bombardéry B-52 vypustili ďalších 90 rakiet. Podľa britského generála Gyrlesa Guthrieho 75 percent striel zasiahlo svoj cieľ. Americké a britské jednotky nezaznamenali počas operácie Púštna líška žiadne straty.
(REUTERS, BBC, CNN, kl)