v krajine. Európa vtedy ešte nechápala, čo sa v USA vlastne deje a rozčarovane krútila hlavou. Pod vplyvom skepsy z vojnového ťaženia v Iraku by dnes naopak mnohí západoeurópski autori úvodníkov prijali Clintonovu rezignáciu, zatiaľ čo ich americkí kolegovia hodnotia sobotné hlasovanie v Kongrese ako chybu, ktorú bude musieť Amerika draho zaplatiť.
Vo všeobecnosti totiž existujú tri scenáre toho, čo bude nasledovať po impeachmente. Washingtonský dopisovateľ rímskeho denníka La Repubblica charakterizuje prvý z nich slovami: "nechať prezidenta jednoducho vykrvácať". V praxi to znamená, že Clinton je momentálne obvineným, ktorý na slobode čaká na súdny proces v Senáte. Proces bude viesť predseda Najvyššieho súdu USA William Rehnquist a jeho porotcami bude všetkých sto členov hornej komory Kongresu. Podobný súd sa však v dejinách USA odohral doteraz iba raz - pred 130 rokmi v prípade prezidenta A. Johnsona a americká legislatíva neobsahuje takmer žiadne formálne úpravy jeho priebehu. Zatiaľ je len isté, že prípadný proces by sa mohol začať v januári budúceho roku, po prvom stretnutí novozvoleného Kongresu. Jeho doba trvania však nie je nijako obmedzená a je preto možné, že republikáni - ktorí majú v Senáte väčšinu, ale nie dvojtretinovú, potrebnú na prezidentovo odvolanie - sa budú snažiť procedurálne umelo proces naťahovať až do prezidentských volieb na jeseň v roku 2000 a úplného Clintonovho vykrvácania.
Ďalším scenárom je ešte stále možná politická dohoda oboch strán, na základe ktorej by prezident počas oficiálneho ceremoniálu podpísal pred zrakmi televíznych kamier deklaráciu, v ktorej by sa priznal, že svojím správaním poškodil prezidentský úrad. Od tohto momentu by Clinton ako prezident de facto prestal byť plnoprávnym a cenzorský dozor nad jeho úradom by prevzal Kongres. Tak v prvom, ako aj v druhom prípade je pritom viac ako jasné, že čokoľvek Bill Clinton ako prezident odteraz urobí, bude niesť hanlivú pečať jeho obvinenia.
Tretí možný spôsob ukončenia aféry je "radikálny rez", ktorý by znamenal Clintonovu okamžitú demisiu. Jeho miesto by až do konca volebného termínu zaujal viceprezident Al Gore. Sobotné televízne vystúpenie úradujúceho prezidenta, obklopeného demokratmi odhodlanými stáť pri ňom až do konca, však podobnú možnosť absolútne vylučuje. Politika je však umením nemožného, aj napriek tomu, že rozhodnutie republikánov odhlasovať v sobotu prezidentovo obvinenie odsudzuje v týchto dňoch väčšina amerických denníkov, ktoré kedysi na začiatku odporúčali Clintonovi odstúpiť. (jk)