Politický osud vnuka posledného rakúsko-uhorského cisára a poslanca Európskeho parlamentu (EP) Karla Habsburga (na snímke Der Standard) sa zdá byť spečatený. Pre podozrenie zo zneužívania časti prostriedkov humanitárnej organizácie World Vision Austria (WVA) rakúskou sekciou Paneurópskeho hnutia, ktorému Habsburg predsedá, zosilneli cez víkend hlasy volajúce po jeho odstúpení.
Abdikácia Habsburga sa skloňuje už od konca novembra, keď predbežné vyšetrovanie ukázalo, že jeho hnutie Paneuropa si z peňazí WVA, získaných ako dary od Rakúšanov pre deti v rozvojových krajinách, dávalo tlačiť propagačné materiály a časť vložilo aj do kampane politikov. Habsburg bol až do júna vo vedení WVA, odkiaľ odišiel pre "prílišné zaneprázdnenie inými povinnosťami". Skôr sa však zdá, že odišiel práve pre spomínané finančné nezrovnalosti, na ktoré už v máji poukazovala zastrešujúca organizácia World Vision International. Konečné vysvetlenie aféry môže podľa Habsburga poskytnúť generálny tajomník hnutia Paneuropa Wolfgang Krones, ktorý teraz sedí spolu so svojou manželkou Tinou, predsedníčkou WVA, vo vyšetrovacej väzbe a vysvetľuje spreneveru 15 miliónov šilingov, o použití ktorých nemá žiadne vyúčtovanie.
Rakúskym opozičným politikom však samotné podozrenie stačí, aby od Habsburga dali ruky preč. V sobotu sa k nim pridal aj predseda krajinskej vlády Salzburska Franz Schausberger, doterajší mocný Habsburgov zástanca, keď odporučil vnukovi posledného rakúskeho cisára, aby pre "svoju osobu vyvodil z aféry dôsledky". Práve Schausberger, ktorý dostal Habsburga na kandidačnú listinu ľudovcov (ÖVP) v posledných voľbách do Európskeho parlamentu, teraz vyhlasuje, že sa s potomkom Habsburgovcov v budúcoročných voľbách do EP v žiadnom prípade nepočíta. Habsburg nielenže odmieta akékoľvek spojenie s aférou, ale mieni sa aj naďalej uchádzať o post európskeho poslanca v budúcoročných voľbách, pretože to, podľa vlastných slov, dlhuje svojim voličom. Ľudovcom vyčíta, že ho teraz hádžu cez palubu, ale v posledných európskych voľbách ho zaradili na kandidátku ako nezávislého kandidáta, len aby získali ďalšie voličské hlasy. Aféra by mala mať svoje dôsledky aj pre ostatné rakúske humanitárne organizácie vyberajúce dobrovoľné príspevky od darcov. Politické strany zastúpené v parlamente sa zhodli na tom, že by štát mal zaviesť akúsi "značku kvality", teda oficiálnu garanciu, že účty organizácie sú pravidelne kontrolované a prostriedky sú vynakladané na pôvodné ciele organizácie. Viedeň chce najprv preštudovať skúsenosti škandinávskych krajín, kde už čosi podobné funguje, a v krátkej dobe by mal byť predložený návrh príslušného zákona. Svoju prvú aféru Habsburg pred dvoma rokmi prežil bez politickej ujmy. Vtedy ho pristihli, keď zo Švajčiarska pašoval pre svoju ženu briliantový náhrdelník za niekoľko miliónov, vďaka poslaneckej imunite však napokon všetko utíchlo. Na výsledok aféry sprenevery darov na humanitárne akcie si ešte počkáme.
MIRIAM MRÍZOVÁ