Strednú a západnú časť USA zasiahlo v týchto dňoch extrémne chladné počasie a snehové búrky, ktoré si už vyžiadali najmenej 25 obetí. Najviac ľudí prišlo o život pri dopravných nehodách v štátoch Kansas, Missouri a Oklahoma. Počas uplynulého víkendu klesli teploty na niektorých miestach USA hlboko pod mínus 30 stupňov Celzia. V Rawlinse v štáte Wyoming zaznamenali dokonca mínus 52 stupňov a v svetoznámom Yellowstonskom národnom parku namerali mínus 45 stupňov Celzia. Obyvatelia Kalifornie museli zasa prekonať výrazný teplotný šok, keď sa ešte minulý týždeň mohli opaľovať v 30-stupňových horúčavách, od pondelka však chodia v zimných kabátoch, pretože teplota klesla na päť stupňov. V štáte Colorado napadlo za dva dni 61 centimetrov snehu, čo s potešením prijali najmä majitelia početných lyžiarskych stredísk, ktoré očakávajú mohutný príval vianočných návštevníkov.
TIGRID ODCHÁDZA
Na vlastnú žiadosť odchádza k 31. decembru 1998 z funkcie poradcu vedúceho Kancelárie prezidenta ČR pre oblasť problematiky česko-nemeckých vzťahov bývalý minster kultúry ČR Pavel Tigrid. P. Tigrid sa chce podľa vlastných slov naďalej venovať spolupredsedníctvu v Koordinačnej rade Česko-nemeckého diskusného fóra a publikačnej činnosti. V. Havel sa ešte pred odchodom na dovolenku Tigridovi poďakoval za činnosť, ktorú vo funkcii poradcu vykonal. Ocenil pritom jeho profesionálnu skúsenosť a medzinárodné renomé, ktoré napomohli napĺňanie konkrétnych bodov česko-nemeckej deklarácie a prispeli k zlepšeniu česko-nemeckých vzťahov.
VRAŽDY NOVINÁROV
Celkom päťdesiat novinárov zvraždili v roku 1998 v rôznych krajinách. Informovali o tom včera Medzinárodná federácia novinárov (IFJ) a Medzinárodný tlačový ústav (IPI). Tridsať novinárov zavraždili pri výkone povolania, zatiaľ čo 19 vrážd ešte čaká na objasnenie, uvádza sa v správe IFJ a IPI uverejnenej v Bruseli. Obe organizácie vraždy novinárov odsúdili a vyzvali príslušné vlády, aby prevzali zodpovednosť za vyšetrenie vrážd a potrestanie týchto zločinov. Najviac vrážd žurnalistov sa stalo v Kolumbii - 10, potom v Mexiku - 6 a v Rusku - 5. "V súčasnosti sa zdá, že v určitých krajinách platí, že ak zavraždíte novinára, nechytia vás. Ak zavraždia žurnalistu, je to útok na všetkých obyvateľov, nielen na jednotlivca. Ktokoľvek môže umlčať novinára, môže umlčať všetkých občanov," vyhlásil generálny tajomník IFJ Aidan White. "Novinárov vraždia preto, aby verejnosti zakryli oči. A príliš často v mnohých krajinách vrahovia zostávajú nepotrestaní. Okrem zrejmej zodpovednosti vlád za zabezpečenie spravodlivosti, je potrebná aj nevyhnutná podpora všetkých novín a mediálnych sietí a prednostné informovanie o vraždách," povedal riaditeľ IPI Johann P. Fritz. (TASR, ČTK)