výsledok, ďalšie činitele spôsobujú jeho redukciu a prepad v porovnaní s predchádzajúcim obdobím. Táto skutočnosť sa v roku 1998 prejavila takmer u všetkých spoločností, ktoré majú akcie kótované na Burze cenných papierov v Bratislave.
Ako v rozhovore povedal analytik CA IB Ivan Chodák, aj keď prepad kurzu slovenskej koruny a jej oslabenie neboli také silné, ako sa vo všeobecnosti očakávalo, negatívne ovplyvnili finančné výsledky viacerých firiem. "Až na niekoľko výnimiek sa problémy prejavili aj v prevádzkovej oblasti hospodárenia," povedal. Medzi výnimky zaradil I. Chodák napríklad SES Tlmače, ktoré v dôsledku realizovanej reštrukturalizácie naštartovali obdobie rastu a to by malo pokračovať aj v nasledujúcom roku. Výsledkom zvládnutej reštrukturalizácie je aj ziskové hospodárenie Slovnaftu. "To sú spoločnosti s určitým potenciálom rastu," zdôraznil I. Chodák. V hospodárení Slovakofarmy sa podľa jeho slov prejaví pomalší rast a stabilita tvorby zisku. Analytik CA IB vidí cestu pre slovenské podniky práve v prístupe, pre ktorý sa rozhodli spomínané spoločnosti a ktorý zahŕňa zachovanie alebo zvýšenie tempa rastu vďaka zameraniu sa na posilňovanie efektivity výroby.
Túto vývojovú tendenciu potvrdil aj analytik J&T Securities Roman Matis. Na budúcoročné výsledky podnikov sa podľa jeho slov treba pozerať predovšetkým z pohľadu tohtoročného hospodárenia, ktoré bolo v značnej miere ovplyvnené oslabením kurzu slovenskej koruny. "Predpokladám, že v číselnom vyjadrení príde v roku 1999 k podstatnému zlepšeniu výsledkov napríklad v prípade Slovnaftu a VSŽ Holding. Pôjde však iba o relatívnu korekciu, pretože na ich tohtoročné hospodárenie v negatívnom zmysle vplýval pokles kurzu koruny," vysvetlil R. Matis.
Analytik J&T Securities je presvedčený, že vplyv vládou pripravovaného balíčka ekonomických opatrení nebude až taký negatívny, ako sa predpokladá. "V dôsledku poklesu domácej spotreby a avizovanému zvyšovaniu cien bude ďalšie smerovanie slovenských firiem závisieť od vývoja dopytu vo svete," povedal R. Matis. V tejto súvislosti upozornil I. Chodák na ďalší problém vyplývajúci z proexportnej orientácie. Vzhľadom na očakávania nižšieho ekonomického rastu krajín EU sa nepredpokladá prílišný rast exportov na tieto trhy. To sa prejaví najmä vo veľkých firmách, ktoré sú zväčša výrazne proexportne orientované.