"Je veľmi nepravdepodobné, že by napríklad Saudská Arábia zámerne držala ceny ropy na nízkych úrovniach, keď si uvedomíme, že vinou pádu svetových cien ropy bola táto krajina nútená revidovať svoj rozpočet až trikrát," uviedli predstavitelia ruského ministerstva palív a ropy. V uplynulých mesiacoch kolísali svetové ceny ropy na najnižších úrovniach za 12 rokov, čo spôsobilo problémy všetkým producentom tejto komodity - malým aj veľkým.
Ruský denník Izvestija dnes napísal, že ak budú ceny ropy dlhšiu dobu na nízkych úrovniach, arabskí a latinskoamerickí producenti ropy získajú výhodu nad svojimi severnými konkurentmi. "Ak budú ceny ropy pokračovať v páde ďalší rok, resp. dva, mnohí producenti v Rusku, Nórsku a Británii prestanú byť ziskoví. Mnohé vrty budú musieť byť zastavené. Opätovné uvedenie vrtov do prevádzky si však vyžiada značné investície, ktoré si Rusko nemôže dovoliť," píše sa v denníku. Rusko je tretím najväčším producentom ropy na svete, pričom v tomto roku vyprodukovalo 6 mil. barelov ropy denne. Export ropy a plynu sa na celkovom dolárovom vývoze Ruska podieľal v tomto roku 48 percentami. Ropný sektor je nesporne najväčším sektorom ruskej ekonomiky.
Keďže hlavné ruské ropné polia, nachádzajúce sa v západnej Sibíri, sú veľmi vzdialené od západných trhov, vývoz ropy z Ruska je veľmi nákladný, a preto citlivý na pohyby svetových cien ropy. Náklady na dopravu ropy zo sibírskych oblastí do holandského Rotterdamu predstavujú 8 USD/barel. Tieto náklady zahŕňajú aj značné poplatky za tranzit cez Bielorusko, Ukrajinu, pobaltské republiky atď.