SPRIEVODCA EURA

Ktoré štáty sa zúčastňujú EMÚ?

Jedenásť z pätnástich členských krajín Európskej únie - Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Španielsko, Rakúsko, Fínsko, Belgicko, Luxembursko, Portugalsko, Írsko a Holandsko - euro je v obehu od 1. januára 1999.

Prečo iba 11 štátov?

Traja členovia EÚ - Veľká Británia, Dánsko a Švédsko - sa efektívne vyradili z účasti na euro už pri zrode. Grécko posúdili ako nepripravené na vstup, hoci by sa rado nakoniec pridalo. Jedenásť krajín, ktoré zaviedli euro, muselo prejsť ekonomickými skúškami, ktoré stanovila Maastrichtská zmluva - kritériá pre dlhy a deficity, infláciu a členstvo v európskom kurzovom mechanizme.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kedy sa pripoja ďalšie krajiny?

Grécko vyhlásilo, že chce byť pripravené na vstup v roku 2001. Veľká Británia, Dánsko a Švédsko sa presnému dátumu vyhýbajú.

Prečo Európa potrebuje jednotnú menu?

Jednotná mena bola cieľom európskych politikov od päťdesiatych rokov a stala sa oficiálnou politikou EÚ v roku 1991. Dôvody pre jej existenciu sú následovné. Po prvé, jednotná mena sa považuje za základ pre hladký priebeh obchodovania a investícií v rámci Európy. Po druhé, údajne poskytuje Európe väčší hlas v celosvetovej ekonomike popri USA. Tretí a najkontroverznejší dôvod je, že euro zrejme urýchľuje politickú integráciu tým, že si vynucuje spoločné rozhodovanie v ekonomických otázkach, čím napomáha Európe vyhnúť sa vojne.

Čí nápad to bol?

Až do roku 1970 neexistoval žiaden časový plán pre jednotnú menu na európskej úrovni. Vtedy vodcovia EÚ požiadali bývalého luxemburského premiéra Pierra Wernera, aby ho zostavil. "Wernerov plán" stanovil desaťročnú lehotu na vytvorenie jednotnej meny do roku 1980, no v roku 1974 vyhlásili túto myšlienku za mŕtvu. Oživil ju až bývalý britský predseda Európskej komisie Roy Jenkins v r. 1977. O rok neskôr založila EÚ kurzový mechanizmus, sústredený na novú menu, nazývanú ECU. No až v roku 1988, keď Európskej komisii predsedal Francúz Jacques Delors, bolo počaté dnešné menové dojča. Plán uspel hlavne vďaka politickej vôli bývalého nemeckého kancelára Helmuta Kohla.

SkryťVypnúť reklamu

Euro a EMÚ začínajú spolu?

Jednotná mena euro sa oficiálne zrodila o 00,00 miestneho času 1. januára 1999. Európska ekonomická a menová únia (EMÚ) sa začala 1. júla 1990 s liberalizáciou kapitálových pohybov vo väčšine štátov. Druhý stupeň sa začal 1. januára 1994, pričom bol založený Európsky menový inštitút (EMI), predchodca Európskej centrálnej banky. Až tretí a posledný stupeň sa začal 1. januára.

Čo sa stalo, keď odštartovalo euro?

Od tej chvíle sa valutové kurzy jedenástich európskych mien stali akýmisi pododdeleniami euro. Kurzy, pri akých možno tieto meny zameniť za euro, oznámili ministri financií 31. decembra. Zároveň prestalo existovať ECU. Na finančných trhoch sa euro stane skutočnosťou ihneď.

Prečo sa mena volá euro?

Meno euro vybrali v decembri 1995 vodcovia EÚ, lebo sa nedohodli na ničom lepšom. Maastrichtská zmluva nazývala menu ECU podľa európskej menovej jednotky, vytvorenej v roku 1978. No ECU bola zároveň francúzka minca, akú razili v stredoveku, a Nemecko namietalo, aby sa názov nepoužíval na nové peniaze.

SkryťVypnúť reklamu

Budem si ešte vždy musieť zamieňať peniaze, keď pôjdem na dovolenku?

Áno, lebo bankovky a mince euro sa zavedú až po 1. januári 2002. Ešte vždy budete musieť zaplatiť za náklady bánk a zmenární, vznikajúce pri operáciách s hotovosťou, čo znamená, že si nebudete môcť zamieňať bankovky presne za fixné výmenné kurzy euro.

Prečo nebudú bankovky a mince v januári?

Návrhy na mince a bankovky euro boli schválené iba na jeseň 1998. Mincovne a Európska centrálna banka tvrdia, že potrvá tri roky, kým ich vyrobia dosť, aby nahradili existujúce, a že skrátenie tzv. prechodného obdobia nie je možné.

Budú bankovky a mince rovnaké?

Sedem bankoviek v hodnote od 5 po 500 euro bude rovnakých, ale jedna strana každej euromince, ktorých bude osem, bude mať národný dizajn.

SkryťVypnúť reklamu

(REUTERS, vil)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 173
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 5 229
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 130
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 671
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 3 441
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 948
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 749
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 479
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu