Iracké úrady oznámili, že nepredĺžia víza pre amerických a britských občanov pôsobiacich v krajine v rámci humanitárnych misií OSN. Podľa správ z Bagdadu po leteckých útokoch USA a Veľkej Británie na Irak nie je prítomnosť občanov týchto krajín viac žiaduca. Iracké úrady oznámili, že po útokoch nemôžu pre nich garantovať bezpečnosť. Irak tiež plánuje nepovoliť návrat do krajiny ďalším asi 20 americkým a britským členom humanitárnych programov OSN. Podľa irackej agentúry INA bude Irak odporovať vytvoreniu bezletových zón. Podľa Husajna sú bezletové zóny zriadené západnými veľmocami, aby zabránili útokom na kurdské a šiitské regióny jasným porušením medzinárodných zákonov.
CYPERSKÍ SOCIALISTI OPÚŠŤAJÚ VLÁDU
Členovia cyperskej vlády za Socialistickú stranu EDEK v sobotu oznámili svoj odchod z vlády v dôsledku rozhodnutia neuskutočniť plán rozmiestnenia ruských rakiet zem-vzduch na Cypre. Odchod socialistov neohrozí fungovanie súčasnej administratívy, pretože je založená na prezidentskom systéme. Bude však znamenať prerozdelenie ministerských kresiel. Strana EDEK má dve kreslá vo vláde prezidenta Glafkosa Kleridisa, ktorý po rozhovoroch v Aténach v utorok oznámil, že rakety ruskej výroby typu S-300 rozmiestnia radšej na gréckom ostrove Kréta ako na Cypre, čo sa pôvodne plánovalo.
V ČEČENSKU ZADRŽALI GANG
Čečenská polícia v noci na včera zadržala deväť členov ozbrojeného gangu a zhabala množstvo zbraní po útoku skupiny na policajnú stanicu v okrese Šelkovskij. Ozbrojenci sa v sobotu večer pokúsili oslobodiť spolubojovníkov z väzenia, ale polícia zasiahla. Nasledovala prestrelka, napokon sa podarilo zadržať ďalších päť osôb. Polícia zároveň zhabala automatické zbrane, granátomety, míny, výbušniny a dokumenty. Čečenské úrady gang obviňujú z viacnásobných vrážd, ozbrojených útokov a únosov v Čečensku a susednom Dagestane.
PROTESTY ORANŽISTOV
Niekoľko stoviek protestantov sa v sobotu v severoírskom Portadowne opäť domáhalo práva na prechod cez katolícku štvrť mesta. Zákaz pochodu Oranžského rádu cez štvrť Drumcree vydala osobitná komisia ešte v júli minulého roku a odvtedy sa protestanti, ktorí tvoria 90 percent obyvateľstva Portadownu, demonštráciami opakovane pokúšali o zrušenie verdiktu. Severoírsky premiér David Trimble v sobotu na vlnách BBC žiadal, aby vládna komisia, ktorá upravuje trasy tradičných pochodov, ukončila činnosť, lebo je "najväčšou prekážkou" pre vyriešenie sporu. Konfrontácia náboženských komunít v Portadowne v júli vyvolala v Severnom Írsku veľké napätie, ktoré kulminulovalo po násilnej smrti troch detí, ktoré zaživa zhoreli pri úmyselne založenom požiari pripisovanom protestantským extrémistom.
NOVOROČNÉ OBETE
Asi 50 ľudí zahynulo na Nový rok vo Francúzsku, čo je podľa miestneho informačného strediska cestnej prevádzky (CNIR) v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi "mimoriadne dramatická" bilancia. Minulý rok a v roku 1997 zahynulo na cestách 1. januára "len" okolo 20 ľudí a taktiež priemerný denný počet úmrtí pri dopravných nehodách vo Francúzsku je 23. Väčšinu tohtoročných obetí tvorili mladí ľudia okolo 25 rokov. Podľa CNIR bol počet nehôd výsledkom "správania sa vodičov…často mladých a bezstarostných". (TASR, ČTK)