ASTANA, MOSKVA (REUTERS, TASR) - Osem miliónov kazašských voličov zajtra rozhodne o hlave tejto na prírodné zdroje bohatej bývalej sovietskej republiky. Ide o prvé prezidentské voľby od roku 1991. Podľa pozorovateľov by mal zostať naďalej prezidentom Nursultan Nazarbajev, a to až do roku 2006. Vo voľbách kandidujú:
SERIKBOLSYN ABLILIN (61) - šéf komunistickej strany vyučuje na poľnohospodárskej univerzite v Almaty. Umiernený muž, ktorý dôkladne váži svoje slová, preferuje zmiešanú ekonomiku, ktorá umožňuje súkromné i štátne vlastníctvo veľkých podnikov. Je najotvorenejším kritikom Nazarbajeva, tvrdí, že voľby nebudú spravodlivé, predpovedá podvody s volebnými lístkami. Vyzval prezidenta na televíznu debatu, Nazarbajev výzvu odmietol. Podľa prieskumov má tretiu pozíciu za Nazarbajevom a Gani Kasymovom.
ENGELS GABBASOV (61) - člen hornej komory parlamentu sa zameriava na ekológiu. Silne odmieta používanie kazašského územia na ruské vojenské pokusy. Chce uzavrieť kozmodróm v Bajkonure v roku 2002, ktorý má kľúčový význam pre ruský kozmický program. Rád predpovedá počasie. V prieskumoch je na poslednom mieste.
GANI KASYMOV (48) - šéf štátneho colného výboru je známy tým, že počas televízneho interview hodil na zem vázu s kvetmi, keď ho obvinili z lásky k alkoholu. Existuje tiež videozáznam toho, ako rozbíja sklo holými rukami. Klipy boli použité ako reklamy v nezávislej televízii KTK. Kasymov obvinil vládu, že sa jej nepodarilo zvýšiť životnú úroveň obyvateľstva napriek pritiahnutiu zahraničných investorov. Jeho obľúbeným sloganom je: Silnou rukou nastolím disciplínu a poriadok. Často chodí v poľnej uniforme.
NURSULTAN NAZARBAJEV (58) - Bývalý hutník sa po kariére v komunistickej strane stal v roku 1991 prezidentom nezávislého Kazachstanu. Referendum v roku 1995 mu umožnilo predĺžiť si funkčné obdobie do roku 2000, v októbri 1998 však súhlasil s predčasnými voľbami. Krok kritizovala OBSE a Spojené štáty, pretože dal oponentom len malý čas na vlastnú kampaň. Nazarbajev sa dnes teší istému osobnému kultu, napriek ekonomickým ťažkostiam zasahujúcim do života väčšiny obyvateľom. Cenia si ho pre vytvorenie stabilnej spoločnosti bez etnického napätia. Priemerná mesačná mzda je vyššia než v iných bývalých republikách ZSSR, asi 125 amerických dolárov. Zahraničné spoločnosti za jeho vlády sľúbili investovať desiatky miliárd dolárov do ropného a plynárenského sektoru.
Najvážnejší vyzývateľ terajšieho prezidenta, expremiér Akežan Kažegeľdin sa volieb pre formálne prehrešky pri registrácii nebude môcť zúčastniť.