vzbudzuje čoraz väčšiu frustráciu v radoch teroristických skupín, ktoré od mierovej dohody očakávali zásadnú zmenu. Novoročné posolstvo Írskej republikánskej armády (IRA) hovorí v tejto súvislosti o vzrastajúcej nespokojnosti členov organizácie s celým mierovým procesom.
Práve IRA, ktorá dodržiava 17-mesačné prímerie, môže zásadne ovplyvniť ďalší vývoj v Ulsteri. Od nej závisí, či sa podarí udržať krehký mier, alebo zavládne opäť vojna. Teroristov najviac znepokojuje skutočnosť, že severoírsky premiér a vodca unionistov David Trimble odmieta zostaviť vládu so zástupcami republikánskej strany Sinn Fein, pokým IRA nezloží zbrane. Považujú to za prejav politického diktátu, ktorý bol pre unionistov charakteristický počas doterajšej existencie Severného Írska. Naopak požiadavky republikánov, ako napríklad otázka reformy z 93 percent protestantskej Kráľovskej ulsterskej polície (RUC), po ktorej volá katolícke obyvateľstvo, zostávajú vinou unionistov nesplnené. Rozpaky vyvoláva i prítomnosť 15-tisícovej britskej armády, proti ktorej viedli dlhé roky ozbrojenú kampaň. Mnohí príslušníci IRA sú sklamaní, keďže hlavné ciele organizácie - odchod britskej armády zo Severného Írska a zjednotenie južnej a severnej časti ostrova - sa zatiaľ nepodarilo dosiahnuť.
I keď nič nenasvedčuje tomu, že IRA by sa chcela v blízkej budúcnosti vrátiť k násiliu, jej ďalšie kroky sú nejasné. Unionisti sa obávajú, že rady IRA by mohli posilniť bývalí odsúdení teroristi, ktorých nedávno prepustili na základe amnestie. Ak je pravda, že Brian Keenan je novým hlavným veliteľom IRA, znamená to nielen posilnenie stúpencov tvrdej línie, ale tiež vážnu hrozbu pre mierový proces. V každom prípade by mali znesvárení politici vyvinúť maximálne úsilie, aby čo najskôr presvedčili teroristov, že realizácia mierovej dohody prinesie úžitok všetkým.
MARTIN MÓZER
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)