PRIŠTINA, BELEHRAD, ŽENEVA (ČTK) - Juhoslovanský minister zahraničných vecí Živadin Jovanovič včera varoval, že jeho vláde dochádza trpezlivosť s počínaním povstalcov z Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK), ktorá stále odmieta prepustiť na slobodu osem vojakov, ktorých zadržala v piatok. Pri rokovaniach s novým predsedom OBSE, Nórom Knutom Vollebaekom zdôraznil, že trpezlivosť srbských a juhoslovanských úradov má svoje medze a že jeho vláda už ukázala v terajšej situácii viac ako rozumnú zdržanlivosť.
Albánski povstalci medzitým oznámili, že uvažujú o prepustení len niektorých zo zajatých vojakov. Informoval o tom hovorca UCK v Ženeve. Bardhyl Mahmuti, ktorý je európskym hovorcom tejto organizácie za odtrhnutie Kosova od JZR, novinárom povedal, že očakávajú prepustenie niektorých Albáncov. "Čakáme, že Srbi prepustia aspoň niektorých Albáncov. Ak tak urobia, my prepustíme na slobodu ďalších (vojakov)," dodal. Mahmuti v tejto súvislosti tiež poznamenal, že srbské úrady zadržiavajú najmenej 2100 Albáncov a že ďalších zhruba 900 je nezvestných. Hovorca tiež povedal, že uvedení ôsmi vojaci nie sú rukojemníkmi. "Toto je konflikt medzi dvoma armádami. Sú to vojnoví zajatci. Mohli by sme ich zastreliť, ale to nechceme. Chceme rokovanie za okrúhlym stolom o urovnaní a to bude možné len vtedy, keď srbská polícia zastaví zatýkanie ľudí," vyhlásil. UCK cez víkend kládla ako podmienku podpis "dohody o výmene vojnových zajatcov podľa medzinárodných konvencií".
Členovia overovacej misie OBSE v Kosove (KVM) pokračovali včera v rokovaniach o prepustení zadržiavaných vojakov. Hovorca KVM Jorgen Grunnet vyslovil presvedčenie, že sa overovateľom podarí dosiahnuť prepustenie zajatcov veľmi skoro. V Kosove sú od soboty v pohotovosti jednotky juhoslovanskej armády, ktorá je pripravená začať operáciu, pokiaľ by rokovania o prepustení rukojemníkov stroskotali. V nedeľu sa vládne sily asi o pol kilometra stiahli od mesta Stari Trg, kde sú zajatci držaní podľa svedectva overovateľov v dobrých podmienkach. Povstalci vyhlásili, že budú dodržiavať prímerie, pokiaľ nebudú nútení chrániť seba a civilistov.