BONN, BRUSEL (ČTK, TASR) - Za stabilnú a akcieschopnú Európsku komisiu sa včera v Bonne vyslovili nemecký kancelár Gerhard Schröder a predseda Európskej komisie (EK) Jacques Santer, ktorí sa stretli v Bonne pri príležitosti nemeckého predsedníctva v Európskej únii (EÚ). Nepriamo tak odmietli prípadné vyslovenie nedôvery komisii zo strany Európskeho parlamentu (EP) v súvislosti s korupčnými škandálmi v bruselskom sídle EÚ. Bruselsko-štrasburská "psychodráma" mala včera prvé vyvrcholenie - členovia Európskej komisie predstúpili pred poslancov Európskeho parlamentu, aby sa hájili proti obvineniam z podvodov, zlého hospodárenia, protežovania kamarátov a príbuzných, jednoducho z viacerých neprístojností. Ak komisári a predovšetkým predseda J. Santer predložia presvedčivé argumenty, pokiaľ sľúbia veľmi konkrétne opatrenie na nápravu situácie, nie je vylúčené, že poslanci napokon stiahnu hrozbu vyslovenia nedôvery, takisto ako aj návrhy rezolúcií požadujúcich odchod aspoň niektorých komisárov, predovšetkým francúzskej expremiérky Edith Cressonovej a španielskeho komisára Manuela Marína. V opačnom prípade sa bude vo štvrtok hlasovať o dôvere EK a výsledok sa v súčasnosti javí o niečo neistejší ako pred niekoľkými dňami. Od vzniku EP v roku 1979 boli pritom iba štyri pokusy vyjadriť nedôveru Európskej komisii a všetky sa skončili neúspechom. Na odvolanie komisárov treba až dve tretiny hlasov prítomných poslancov.
Komisii sa vyčíta sprenevera pri rozdeľovaní humanitárnej pomoci pre bývalú Juhosláviu prostredníctvom najatej spoločnosti Perry-Lux, ktorú v súčasnosti vyšetruje luxemburská polícia. Na pranieri sa ocitlo niekoľko prípadov, keď do rôznych dobre platených expertných funkcií boli vymenovaní priatelia a príbuzní komisárov - tu sa údajne obzvlášť vyznamenala E. Cressonová. Tej vyčítajú aj zlé riadenie programu Leonardo, určeného učňovskej mládeži - firma, ktorá ním bola poverená, nakladala so zverenými prostriedkami prinajmenšom veľkoryso. Poskytovala údajne teplé miestečká rôznym chránencom vysokých funkcionárov komisie.
Pre radového občana EÚ sú tieto spory nezrozumiteľné. Ľudia málokedy chápu rozdiel medzi komisiou a parlamentom a akýkoľvek spor medzi nimi len prehlbuje šíriacu sa nedôveru voči Európskej únii. To je však veľmi nebezpečné pred júnovými voľbami do EP a mohlo by sa to podľa mnohých analytikov premietnuť v podobe ešte vyššej absencie ako obvykle, rovnako ako do väčšej podpory kandidátom bojujúcim proti európskej integrácii.