Jemenskí únoscovia sú pripravení vymeniť zajatého britského zamestnanca americkej ropnej spoločnosti Haliburton Johna Brooka za uväzneného člena ich kmeňa. Jemenský minister vnútra generál Husajn Muhammad Arab taktiež v nedeľu ubezpečil britské veľvyslanectvo v Saná, že unesený Brit je nažive a že sa má dobre. Britské ministerstvo zahraničných vecí informovalo, že veľvyslanec Londýna v Jemene Victor Henderson sa už zišiel s predsedom jemenskej vlády Abdalom Karímom Irjáním, ktorý ho ubezpečil, že na Brookovo oslobodenie budú použité výhradne mierové prostriedky. Brooka (46) zajali v sobotu v provincii Maríb, asi 170 kilometrov juhovýchodne od Saná. V Jemene pracoval už 12 rokov a vo štvrtok mal odcestovať do vlasti.
BELGICKÝ MINISTER NA KUBE
Belgický minister zahraničných vecí Erik Derycke v nedeľu začal päťdňovú oficiálnu návštevu Kuby. Jej hlavným cieľom je prispieť k zlepšeniu vzťahov Kuby s Belgickom a Európskou úniou. Podľa pozorovateľov ho prijme aj kubánsky vodca Fidel Castro, ale ich schôdzka zatiaľ ešte nie je na oficiálnom programe. Derycke je prvým šéfom belgickej diplomacie, ktorý zavítal na Kubu od nástupu Castra k moci v roku 1959. Minister má podpísať niekoľko bilaterálnych dohôd. Belgický veľvyslanec v Havane uviedol, že kubánsky dlh voči Belgicku už dosiahol 200 miliónov USD a je významnou prekážkou obchodovania medzi oboma krajinami.
"DRAHÝ" PINOCHET
Náklady na bývalého čílskeho diktátora Augusta Pinocheta môžu britských daňových poplatníkov stáť až 30 miliónov libier. Oznámili to činitelia ministerstva vnútra. Pinochet, o ktorého vydanie požiadalo Španielsko, čaká na výsledok komplikovaného právneho boja v prenajatej vile v blízkosti Londýna. 83-ročný generál má k dispozícii 9-členný tím právnikov, ktorí denne zaťažia štátnu pokladnicu čiastkou 12 000 libier. Približne 70 000 libier týždenne stojí okrem toho nepretržitá policajná ochrana, ktorú má Pinochet k dispozícii. "Ak sa prípad v krátkom čase nedorieši, dosiahnu výdavky najmenej 30 miliónov libier," uviedol pracovník ministerstva. Snemovňa lordov britského parlamentu má tento mesiac rozhodnúť o tom, či Pinochetovi ako bývalej hlave štátu náleží diplomatická imunita.
ETNICKY ZMIEŠANÁ VLÁDA V RS
Designovaný premiér bosnianskej Republiky srbskej (RS) Brano Miljuš včera vyhlásil, že sa pokúsi zostaviť bezprecedentnú etnicky zmiešanú vládu, v ktorej budú srbskí, chorvátski aj moslimskí ministri. Brana Miljuša zostavením vlády poveril ultranacionalistický prezident Nikola Poplašen koncom decembra po tom, ako sa kandidátovi Srbskej demokratickej strany Draganovi Kaliničovi nepodarilo získať potrebnú podporu v parlamente a vrátil mandát. Miljuš novinárom cez víkend oznámil, že hoci ho vymenoval nacionalista, on sám do vlády stúpenca tvrdej línie nenavrhne. Bude to tak po prvý raz v dejinách Republiky srbskej multietnická vláda. "Mojou politickou koncepciou je zmierenie medzi Srbmi, ale aj zmierenie medzi Srbmi na jednej strane a Moslimami a Chorvátmi na druhej strane," vyjadril sa Miljuš.
(ČTK)